Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başlayacak? – 26 Şubat 2017

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Son zamanların en sakin hafta sonunu geride bırakıyoruz dersek yanlış olmaz herhalde. ESM Başkanı Regling ile İngiltere Merkez Bankası BoE üyesi Saunders’den gelen açıklamalar dışında çok önemli bir gelişme/açıklama dikkatimizi çekmiyor.

AB Kurtarma Fonu ESM Başkanı Regling, IMF’yi Yunanistan kurtarma programı görüşmelerinde tutmak için AB kurumları büyük bir efor ortaya koyuyorlar dedi. Regling, bazı AB üyesi ülkelerin IMF de programa katkıda bulunacak varsayımı ile kurtarma programı lehine oy kullandığını belirtirken, İtalya’da bankacılık krizi olmadığını, problemin sadece bir kaç bankayla kısıtlı olduğunu ekledi.

İskoçya’da bir konuşma yapan İngiltere Merkez Bankası üyesi Saunders, AB’den çıkışın İngiltere GSYİH’si üzerinde uzun vadede olumsuz bir etki yaratacağını söyledi ve referandumdan bu yana İngiltere ekonomisindeki beklenmeyen sağlamlığa neden olarak çıkış sonucuna rağmen kredi olanaklarının kötüleşmemiş olmasını gösterdi.

Bankalar arasındaki temsili fiyatlar cuma gününü 3.60 üzerinde kapatan USDTRY‘nin yeni haftaya 3.60 civarında başlayacağını gösteriyor. 3.6150 – 3.6100 bölgesi direnç seviyesi. Bu bölgenin tam anlamıyla geçilmesiyle birlikte yükseliş 3.65 seviyelerine doğru devam edebilir.

Diğer yandan 3.59 – 3.5880 bölgesi en yakın destek. Kırılırsa kademeli olarak tekrar 3.57 ve 3.55 seviyeleri test edilebilir. Yarın dayanıklı ürün siparişleri ile başlayacak olan önümüzdeki haftada ABD’den açıklanacak olan bolca önemli veri var. Bu verilerin beklenti altı kalması 3.55 ve belki de 3.50 seviyelerine doğru bir geri çekilmeye neden olabilir. Öte yandan güçlü ABD verileri ile USDTRY’den önce 3.65 sonra da 3.70 seviyelerine doğru bir atağa tanıklık edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.