Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başlayacak? – 05 Şubat 017

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Hafta sonu yaşanan önemli gelişmelerden bahsetmek için yine sizlerleyiz. Son zamanlarda politik gelişmeler piyasaları etkisinin altında almış durumda. Artık ekonomik verilerden çok özellikle Donald Trump’ın ABD Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından politika piyasalara yön verir halde.

Donald Trump’ın resmen başkan olduktan sonra gerçekleştirdiği ilk icraatlardan biri yedi ülke vatandaşlarının ABD’ye girmelerine geçici olarak üç aylık yasak getirmesiydi. Piyasalarda tedirginlik yaratan bu karar Federal Yargıç James Robart tarafından askıya alındı.

Robart’ın kararı Trump tarafından temyize götürüldü fakat Federal Temyiz Mahkemesi Trump’ın seyahat yasağının tekrar aktif hale getirilmesi talebini reddetti. Yani şu anda seyahat yasağı askıya alınmış durumda.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, euronun Almanya açısından aşırı düşük olduğunu söyledi ve ‘ECB Başkanı Draghi’nin genişlemeci para politikasına geçiş yapma kararı vermesinin ardından, bunun Almanya’nın dış ticaret fazlasını daha büyüteceğini kendisine ifade ettim.’ ifadelerini kullandı.

Bankalar arasındaki temsili fiyatlara baktığımızda piyasanın cuma kapanışa çok yakın seviyelerde açılacağını görüyoruz. USDTRY büyük ihtimalle 3.70 altında açılış yapacak. Yukarıda 3.72 bölgesi önemli direnç ve altında kaldığı sürece daha aşağılar için baskı devam edebilir. Bu senaryoda 3.65 ve 3.60 seviyeleri sırasıyla aşağıda test edilecek olan seviyeler olarak ön plana çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.