Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başladı? – 28 Kasım 2016

Dolarda Geri Çekilme Sürer mi?

Dolar yeni haftaya hem majör para birimleri hem de lira gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı baskı altında başladı. Haftaya 3.4460 bölgesinde başlayan USDTRY 3.41 seviyelerine kadar gerilerken USDZAR %1.0’e, USDMXN ise %0.5’e yakın geri çekilmiş durumda.

Geri çekilmenin arkasında net bir neden yok fakat ABD tahvil faizlerindeki geri çekilme dikkatlerden kaçmıyor. 10 yıllık tahvil faizlerinde beş, iki yıllık tahvil faizlerinde ise iki baz puanlık bir gerileme var.

Asya borsalarına baktığımızda ise karışık bir tablo görüyoruz. Japonya Nikkei endeksi %0.13 kayıpla kapanırken Avustralya ASX endeksi de %0.80 ekside. Diğer yandan Çin endeksleri ortalamada %0.50, Güney Kore KOSPI endeksi %0.20, Hong Kong HSI endeksi ise %0.84 artıda.

Ekonomik takvimde Asya seansında önemli bir veri gözümüze çarpmıyor fakat gün içerisinde Euro Bölgesi özel krediler ve M3 para arzı ile birlikte saat 17.00’de Draghi’nin Avrupa Parlamentosu’nda Brexit’in etkileri ile ilgili yapacağı konuşma piyasaların takip edeceği gelişmeler olacak.

Dolardaki geri çekilmeden EURUSD de faydalandı ve 1.0680 seviyelerine kadar tırmandı. Paritede 1.05 bölgesinden başlayan toparlanma sürüyor ve 1.0660 bölgesi toparlanmanın devamı için tam anlamıyla geçilmesi gereken seviye. Bu bölgenin alınmasıyla birlikte dolardaki geri çekilmenin de sürmesi durumunda, EURUSD’nin 1.08 seviyelerine kadar toparlanma ihtimali var.

USDTRY için ise yukarıda 3.4350 bölgesi takip edilecek. Bu direncin aşılması ile birlikte tekrar alıcıların momentumu artabilir ve yeniden yukarıları yoklayabilir dolar. Diğer yandan 3.4150 desteğinin kırılması durumunda dolar liraya karşı 3.40 seviyelerine kadar gerileyebilir. 3.40 desteğinin alınması ise daha da aşağıların yolu açar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.