Dolar Üzerinde ‘Maaş’ Baskısı Sürüyor – 06 Şubat 2017

Dolar Gerilmeye Devam Eder mi?

Cuma günü yayınlanan ABD istihdam raporu sonrası dolar üzerinde oluşan baskı hafta başında da devam ediyor. Tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin çok üzerinde gelirken maaşlardaki artış hızı öngörülenin çok altında kalmıştı. Özellikle altın, gümüş ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı güçlü olduğunu görüyoruz.

Haftaya 1219 seviyelerinde başlayan Altın açılış sonrası gelen alışlarla 1225 seviyelerine kadar tırmandı. Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi 1225 dolar kritik bir seviye ve kırılması durumunda 10 – 15 dolarlık bir yükseliş takip edebilir.

USDTRY de hafta başında son dört haftanın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş durumda. 3.6810 seviyelerini gören USDTRY için 3.65 ve 3.60 baskının sürmesi halinde aşağıda gündeme gelecek olan seviyeler. 3.72 – 3.70 ise yukarıda takip ettiğimiz seviyeler. Bu seviyelerin geçilmesi durumunda önce 3.76 sonra da 3.80 seviyelerini tekrar konuşmaya başlayabiliriz.

Asya borsalarında yeni haftanın ilk seansında genel renk yeşil. Çin endekslerinde prim %0.50 üzerindeyken, Japonya Nikkei endeksi %0.36, Güney Kore KOSPI endeksi %0.46, Hong Kong HSI endeksi ise %0.70 artıda. Diğer yandan %0.10 gerileyen Avustralya ASX endeksi negatif ayrışıyor.

Ekonomik takvimde Çin ve Avustralya’dan önemli veriler vardı. Cuma günü Caixin imalat PMI verisinin ardından bu gece Caixin hizmetler PMI raporu yayınlandı. Piyasalar 53.4’den 53.6’ya yükseliş beklerken hizmetler PMI 53.1’e geri çekilmiş. Geçtiğimiz hafta açıklanan resmi hizmetler PMI 54.5’den 54.6’ya yükselmişti.

Avustralya’dan ise Aralık ayına ait perakende satışlar raporu yayınlandı. Piyasalar %0.3 artış beklerken perakende satışlarda %0.1 gerileme yaşanmış ve beklenti altı rakamın AUDUSD paritesi üzerinde baskı yarattığını görüyoruz. Bu gece Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası kararlarını açıklıyor ve genel beklenti RBA’nın politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tutacağı yönünde.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.