Dolar Son 3 Haftanın En Yükseğinde! – 06 Nisan 2017

Dolarda Yükseliş Sürecek mi?

Dolar/TL 3.70 bölgesini kırmasının ardından yaklaşan referandum belirsizliklerinin de etkisiyle yükselişine devam ediyor. FOMC tutanaklarının ardından Fed’in bilançoyu ileriki toplantılarda küçültmeye başlayabileceği beklentileri dolara pozitif yansırken gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı var.

Yarın ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinin de beklentilerin üzerinde gelmesi halinde dolar endeksinde, doğal olarak Dolar/TL’de de yukarı yönlü hareketlilik hız kazanabilir. 3.73 üzerinde 3.75 ve 3.78’lerin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Referandum sonuçlarının doları ne yönde etkileyebileceği konusunda piyasalar son derece kararsız. Ancak evet-hayır oylarının birbirine çok yakın çıkması halinde bu senaryonun TL aleyhine olması yüksek ihtimal. Ardından ne sonuç çıkarsa çıksın toplumsal mütabakat sağlanacak mı sağlanmayacak mı bunlara ve TCMB’nin hamlelerine bakılacak.

3.68 üzerinde kalındığı sürece kurda toparlanma devam edebilir. Zaman zaman gelecek olan geri çekilmelerde ise 3.68, 3.64 ve 3.62 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.