Dolar Kararlar Öncesi Gevşiyor

Dün yeni göz altına alma ve görevden alma dalgasıyla 3.06 üzerine kadar tırmanarak son dokuz ayın zirvesini tazeleyen ve tüm zamanların zirvesine 150 pips kadar yaklaşan USDTRY, Avrupa seansı başlarken geri çekiliyor.

Bugünkü MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrası duyurulacak olan kararların piyasaları mutlu edeceğinin açıklanmasıyla lira toparlanmaya çalışıyor. Toplantıların saat 11.00’de başlaması ve bir kaç saat sürmesi bekleniyor. Ne tür kararlar alınacağı konusunda çeşitli spekülasyonlara karşı başbakan yardımcısı Canikli’nin ‘yarınki kararları piyasalar olumlu karşılayacak’ ve Mehmet Şimşek’ten gelen ‘sermaye kontrolleri söz konusu değil’ açıklamaları piyasaları bir nebze olsun rahatlatmış durumda.

USDTRY’deki yükselişi sadece liranın zayıflaması değil doların güçlenmesi de destekliyor. Lira siyasi riskler nedeniyle satış yerken dolar endeksi son dört ayın en yüksek seviyelerine tırmandı.

MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrası eğer hükümet yetkililerin işaret ettiği gibi piyasalar için pozitif kararlar açıklanırsa dolardan 3.00 seviyelerine ve belki de altına doğru bir hamle gelebilir. Yukarıda ise 3.0750 – 3.06 bölgesi çok önemli bir direnç olarak dikkatimizi çekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.