Dolar İçin İki Kritik Gün – 25.08.2016

Dolar Düştüğü Yerden Kalkabilecek Mi?

Hafta boyunca ABD’den önemli bir veri akışı olmamasına karşın bugün 15.30’da çekirdek dayanıklı mal siparişleri ( beklenti %0.4 ) ve haftalık işsizlik başvuruları ( beklenti 265 bin ) açıklanıyor ancak haftalık işsizlik başvurularının önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz piyasaların odağı dayanıklı mal siparişlerinde yaşanacak olan değişimde olacak.

Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan açıklanan Ifo iş iklimi endeksi 106.2 seviyesine gerilese de gelen verinin etkisi Euro üzerinde son derece sınırlı oldu.

EURUSD’de bugün yaşanan toparlanmaya günün grafiği raporumuzda dikkat çektik ve beklentiden kötü gelecek olan veri ile yukarıda 1.1350 direncinin kırılmasıyla 1.14’ler hedeflenebilir. Tersi senaryoda beklenti üzeri bir veri ile karşılaşacak olursak ALTIN üzerindeki baskının arttığına şahit olabiliriz. Aşağıda 1310 ve 1300 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

İran’ın OPEC toplantısında petrol fiyatlarını destekleyici kararlara destek vereceği spekülasyonları ile birlikte hızlı bir yükseliş gerçekleştiren petrol fiyatları ise aldıklarından fazlasını geri vermiş durumda. 40 dolar seviyesinden başlayan yükseliş trendinin kırıldığının altını çizmiştik ve baskı devam edebilir ancak OPEC toplantısına kadar çıkacak olan bu tarz haberler petrole keskin hareketler getirmeye devam edebilir.

Yarın İngiltere ve ABD’den büyüme verilerinin yanı sıra Jackson Jole sempozyumunda konuşma yapacak olan Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Yani piyasalar haftanın son işlem gününe yakışır bir final yapacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.