Dolar Bu Gelişmeye Odaklandı – 14 Ekim 2016

Dolar'da Bu Veriye Dikkat!

Dolar/TL bu hafta rekor üzerine rekor tazeledikten sonra gelen kar alımlarının da etkisiyle tarihi yüksek seviye olan 3.1120 bölgesinden bir miktar geri çekiliyor. Yükselişin sebebi ise bir çok kez belirttiğimiz gibi Fed’in faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesi ve TL üzerinde oluşan negatif etkenler.

Bunların içinde OHAL süresinin uzatılması, petrol fiyatlarındaki yükseliş, jeopolitik ve siyasi riskler ve TCMB’nin faiz indireceği beklentileri gibi bir çok şey var. Kısacası TL’nin düştüğü yerden kalkabilmesi için önünde bir çok engel bulunuyor.

Bugün ise 15.30’da ABD’den gelecek olan perakende satışlar ve ÜFE verileri kurun seyri için hayati önem taşıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması Aralık ayında faiz artış ihtimallerini güçlendireceği için Dolar endeksindeki yükselişe momentum kazandırabilir.

Kurda 3.0970, 3.1050 ve 3.1120 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Verilerde kötüleşme yaşanması ile ise gevşemelerde 3.08, 3.0750 ve 3.06 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.