Dolar Endeksinde Yaralarını Sarma Çabası – 29 Mayıs 2017

Dolar Endeksinde Toparlanma Sürecek mi?

Haftanın ilk günün ABD piyasası Anma Günü, İngiltere piyasası ise Resmi Tatil nedeniyle kapalı olacak. Dolayısıyla da normal günlerden çok daha düşük hacimli bir gün bizleri bekliyor. Bilindiği üzere dünya genelinde forex hacminin en fazla döndüğü ilk merkez Londra, ikincisi ise New York. Yani iki büyük merkez bugün kapalı.

2017’nin başında 103.80 üzerine kadar tırmanarak son 14 yılın zirvesini yapan dolar endeksi o tarihten bu yana önemli bir gevşeme hareketine imza atıyor. Kademeli geri çekilme sonucu en son geçtiğimiz hafta 97.00 altına kadar gerileyen endeks son günlerde bir toparlanma hareketi peşinde.

Teknik olarak bu tür keskin geri çekilmelerde zaman zaman yukarı yönlü düzeltme hareketlerinin yaşanması gayet doğal ve geçtiğimiz hafta tanıklık ettiğimiz hareket de bu tür bir hareketti. Hareketin devam edip etmeyeceği hem teknik hem de temel unsurlara bağlı.

Teknik açıdan 97.50 – 97.40 bölgesinin kırılması 98.60 – 98.50 bölgesine doğru toparlanmanın devam etme ihtimalini ortaya çıkarır. Fakat bunun temel tarafta gerek veriler gerekse de Fed üyelerinden gelen açıklamalarla desteklenmesi gerek.

Bu hafta ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi, Bej Kitap, ISM imalat PMI ve Mayıs ayı istihdam raporu gibi çok kritik veriler yayınlanıyor. Bu verilerin özellikle de cuma günü istihdam raporu ile birlikte yayınlanacak olan ortalama saatlik kazançlar verisinin, pozitif yönde sürpriz yapması daha yukarılar için potansiyeli destekler.

Diğer yandan ABD’den zayıf enflasyon ve maaşlar verisi satıcıların yeniden devreye girmesine ve endeksin önce 96.50 sonra 96.00 ve 95.00 seviyelerine doğru geri çekilmesine neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.