Dolar Neden Düştü? – 26.04.2016

Çiçeği burnunda TCMB Başkanı Murat Çetinkaya bugün mikrofon başındaydı ve yılın ikinci enflasyon raporunda enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini söyleyerek konuşmasına başladı. Yani 2016 yılı sonunda enflasyonun %7.5’e, 2017 yılı için ise %6’ya düşmesi bekleniyor. Çetinkaya, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğine dikkat çekerken, 2016 yılında ham petrol fiyatları tahminlerinin 37 dolardan 40 dolara güncellendiğini söyledi. Kısa vadede gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmesini beklediklerini ve TCMB’nin fiyat istikrarını temel hedef olacak gözetmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Para politikasında sıkı duruşunda korunacağını ve daha sade bir para politikası uygulanacağının altını çizen Çetinkaya, sadeleşme adımlarının gevşeme olmadığını söyledi. Piyasalardaki oynaklığın düşmeye devam etmesi durumunda sıkı para politikasının daha dar bir faiz politikası içerisinde uygulayabileceklerini ve enflasyonun %5 olan hedefe doğru düşmeye devam edeceğini beklediklerini sözlerine ekledi.

MB Başkanından gelen açıklamalar sonrası Dolar/TL de geri çekilme yaşanırken kur 2.83 altını test etti. Baskının devam etmesi halinde bu bölge tamamen çözülürse aşağıda 2.8060 bölgesi son derece önemli destek olarak bizleri bekliyor olacak.  USD alıcılarının yeniden devreye girmesiyle ise yukarı yönlü harekette 2.86 ve 2.87 bölgeleri kırılırsa dün detaylı olarak incelediğimiz çift dip formasyonuna göre 2.9350 bölgesine doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Tabi ki temel faktörlerin de bu hareketi desteklemesi gerekecektir şüphesiz. Bugün saat 15.30’da ABD verileri ve yarın FOMC tutanakları doların seyri için kritik rol oynayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.