Dolar ABD’den Zayıf Verilerle Çöktü – 14 Haziran 2017

Dolar 3.50 Altında!

Son zamanlarda ABD’den yayınlanan zayıf enflasyon verilerine bir yenisi eklendi. FOMC kararları öncesi açıklanan tüketici fiyat endeksi raporuna göre enflasyon Mayıs ayında %2.2’den %1.9’e, çekirdek enflasyon ise %1.9’dan %1.7’ye geriledi. Her iki rakam da beklentinin altında. Ayrıca aylık bazda da rakamlar beklenti altı.

Aynı anda açıklanan diğer bir önemli veri ise perakende satışlar ve tıpkı enflasyon gibi her versiyonu ile beklentiden daha zayıf. Manşet perakende satışlar piyasa %0.1 artış beklerken %0.3 gerilemiş, çekirdek perakende satışlarda da %0.2 beklentisine karşı yine %0.3 gerileme var. Büyüme hesaplamasında kullanılan kontrol grup satışlarında da %0.0 ile beklenti altı bir değişim var.

TÜFE Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi değil fakat zayıf rakamlar genel olarak fiyatlar üzerindeki baskıyı ima ediyor. Zayıf perakende satışlar da tüketici harcamalarının ikinci çeyrekte çok da güçlü gitmediğinin göstergesi.

Verilerin açıklanması ile birlikte dolarda hızlı bir düşüş yaşandı ve USDTRY 3.50 desteğini kırarak 3.4850 seviyelerine kadar geri çekildi. 3.48 artık en yakın destek ve sonrasında 3.45 var. 3.50 ise bundan sonra direnç olarak çalışacak. Artık dikkatler akşamki FOMC kararları ve Başkan Janet Yellen’in basın toplantısında. Zayıf veriler güvercin faiz artışı ihtimalini artırdı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.