Dolar 3.32’yi Gördü! Yükseliş Devam Edecek Mi? – 16 Kasım 2016

Dolarda Yükseliş Sürecek Mi?

Son dönemde gün geçmiyor ki Dolar/TL’de yeni rekor başlıklı yazılar yazmayalım. Bugün de o günlerden birisi ve USD/TRY çifti 3.32 üzerine yükselerek tüm zamanların zirvesini tazeledi. Dolar endeksinin yeniden 100.00 üzerine yaptığı atak bir yana yurtiçinde siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler hala Türk Lirası üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Aralık ayında Fed’in faiz artırım ihtimallerinin ise %90.6’ya ulaştığını görüyoruz ve haftaya zaten güçlü başlangıç yapan Dolar dün perakende satışlarda yaşanan iyileşme ile birlikte gücüne güç katmış durumda. Bu sene oy kullanım hakkı olan-olmayan FOMC üyelerinden de arka arkaya gelen şahin tondaki açıklamalar artık geçtiğimiz yıl olduğu gibi Aralık ayında 25 baz puanlık faiz artışını ciddi şekilde masaya koydu ve yarın Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Bu haftanın geri kalanında ABD’den TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak ve enflasyonda yükseliş yaşanması faiz artırımlarından önce enflasyonda daha fazla iyileşme görmek isteyen FOMC üyelerini de cesaretlendirebilir. Yurtiçindeki olmusuz gelişmelerin de sürmesiyle önümüzdeki dönemde Dolar/TL yeni rekorlara gebe kalmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Kurda yükselişin sürmesi halinde artık 3.35 ve 3.37 psikolojik dirençleri dışında dikkat çekebileceğimiz bir seviye bulunmuyor. Gevşemelerde ise sırasıyla 3.30, 3.27 ve 3.25 bölgeleri düşüşlere tepki gelebilecek seviyeler.

usdtry

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.