Dolar 2.98 Üzerini Gördü

Hafta sonu dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’den açıklanan verilerin üst üste beklenti altı kalması ve global endişelerin yeniden artmaya başlaması gelişmekte olan ülke para birimleri için son derece negatif oldu ve haftanın ilk işlem gününde TRY, ZAR ve MXN gibi para birimlerinin bu sebeple satış yediğini görüyoruz. Dolar/TL 2.9840 bölgesine kadar yükselerek son 2 buçuk ayın en yüksek seviyelerini gördü.

Bugün TÜİK‘in açıkladığı rakamlara göre işsizlik Şubat ayında %10.9’a geriledi ve aynı zamanda Nisan ayı bütçe rakamlarını da takip ettik. Nisan ayında 5.4 milyar TL fazla veren bütçe geçtiğimiz yılın Nisan ayında 1.4 milyar TL fazla vermişti. Gelen veriler TL için pozitif olsa da bu pozitif etkenlerin yukarıda bahsettiğimiz gelişmelerin gölgesinde kaldığını söyleyebiliriz.

Kurda yükselişin devam etmesi durumunda 2.99 bölgesi tam olarak kırılırsa hedef olarak yeniden 3.00 bölgesi gündemimizde olacak. Geri çekilmelerde ise 2.9630 ve 2.9450 bölgeleri destek olarak çalışabilir. 2.92 bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.