Dolar 2.97’ye Doğru Gidiyor

Piyasalarda haftanın ikinci işlem gününü de geride bırakırken ekonomik takvimde veri yetersizliği olması sebebiyle sakin bir gün geçirdik diyebiliriz. Avrupa borsalarında genel görünüm yeşildi ve DAX endeksi günü %0.71 kazançla tamamlarken, FTSE 100 de günü %0.71 primle tamamladı. BIST 100’de ise %0.33’lük bir kayıp söz konusu. Petrol fiyatları bugün bir miktar toparlanırken ham petrolün varil başına fiyatı yeniden 44.40 dolar seviyesi üzerine kadar yükselmeyi başardı. Bugün gelen verilere bakacak olursak ;

Almanya’dan sanayi üretimi -%1.3 ile beklentilerden fazla düştü. Açıklanan veri euro için negatif olsa da EURUSD üzerinde etkisi sınırlı oldu.

İngiltere’den ticaret dengesi -11.2 milyar sterlin ile beklentide geldi. Beklentide gelen verinin GBPUSD üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

ABD’den NFIB küçük işletme endeksi 93.6 ile beklentiden hafif iyi geldi. Gelen verinin beklediğimiz gibi paritelerde önemli etkisi olmadı.

Dolar/TL de Son Durum

USDTRY 2.92 üzerinde tutunmaya devam ediyor ve bu bölge üzerinde kaldığı sürece yükselişler için iyimser olcağımızı söylemiştik. Doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanmaya başlaması ve yurt içindeki siyasi gelişmeler sonucunda yükselişlerin hız kazandığı kur 2.9750’lere kadar tırmandıktan sonra bir miktar gevşemişti. Bugün akşam saatlerinde Diyarbakır’da yaşanan üzücü patlama sonrası jeopolitik risklerin artmasının da etkisiyle USDTRY 2.9560 seviyelerini gördü. Yukarıda 2.9750 ve 3.00 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 2.92 ve 2.90 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.