Dolar 2.83 Üzerine Yükseldi

GÜNCELLEME / 19.00

Raporumuzu yazdıktan sonra dolar yükselmeye devam etti ve 2.85 üzeri görüldü. Şimdi en yakın direnç 2.8530 bölgesi. Bu bölgenin alınmasıyla hareket 2.87’ye kadar devam edebilir. En yakın destek ise 2.84 – 2.8350 bölgesi.

Dün 2.79 bölgesi altını test eden Dolar/TL bugün Çin’den beklenti altı kalan veriler sonrası doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanmaya başlaması ile 2.83 üzerini gördü. Yalnızca USDTRY’de değil USDZAR, USDMXN ve USDBRL paritelerinde de yükselişlerden bahsetmek mümkün.

TL tarafına baktığımızda ise TUİK’in bugün açıkladığı verilere göre enflasyonda yaşanan düşüşün TCMB’nin faiz indirimine devam edeceği beklentilerini artırdığını söyleyebiliriz. Bu durum da kurdaki yükselişi tetikleyen bir diğer önemli etken olarak karşımıza çıkıyor tabi ki.

Yükselişin devam etmesi durumunda 2.8350 ve 2.85 önemli direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin tamamen geçilmesi ile yükselişlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Aşağıda ise geri çekilmelerde 2.80-2.79 bölgesi desteğini takip etmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.