Darbeciler Bertaraf Edildi. Peki Dolar Ne Olur?

Cuma günü demokrasiye karşı ordu içindeki bir cunta tarafından ülkenin yönetimine el koyma kalkışması gerçekleşti. Darbe kalkışması haberlerinin ajanslara düşmesi ile USDTRY kısa süre içinde 3.00 üzerine tırmanırken EURTRY 3.32 üzerine sıçradı.

Bir kaç saat içinde darbeciler etkisiz hale getirildi ve Başbakan Binali Yıldırım yaptığı konuşmada ‘Bankacılık sistemimiz tıkır tıkır işlemektedir. İstanbul borsamız faaliyetine başlamıştır. Merkez Bankamız gerekli çalışmaları yapmaktadır. Sermaye piyasası kurulumuz ve bütün finansal kuruluşlarımız hiçbir kısıtlamaya tabii olmadan faaliyetlerini sürdürmektedir. Her şey yolundadır.’ ifadelerini kullandı.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından borsanın ve bankaların normal düzeninde çalışmaya devam edeceğini söyledi. TCMB de finansal piyasaların etkin bir şekilde işleyişinin devam etmesi için bazı tedbirler alındığını ve bankalara gerekli likiditenin limitsiz sağlanacağını duyurdu.

Yani cuma akşamki panik havası ortadan kalkmış durumda ve Başbakan’dan ile TCMB’den gelen açıklamalar yarın piyasaların ve bankaların normal işleyişine döneceğini gösteriyor.

Bu nedenle piyasa açılışında liranın bir miktar toparlandığına şahitlik edebiliriz fakat özellikle dış yatırımcıların temkinli kalmayı tercih etme ihtimali nedeniyle de USDTRY’de ve EURTRY’de geri çekilmeler kalıcı da olmayabilir.

Kısacası açılışta keskin hareketler yaşanabileceği ve hem aşağı hem de yukarı yönlü beklenmedik hızlı hareketler gelebileceği için tüm yatırımcıları soğukkanlı olmaya davet ediyoruz ve işlem açmak yerine piyasaların oturmasını ve piyasaların hafta sonu yaşanan gelişmeleri nasıl algıladığını görmek için beklemeyi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.