McCafferty’den Daha Fazla Teşvik Sinyali

Ticaret dengesinden bir gün sonra Çin’den bu gece enflasyon verileri açıklandı. Tüketici enflasyonu %1.8 ile beklenen seviyede gelirken üretici enflasyonu %-1.7 ile beklentiden daha iyi ve son iki yılın en yüksek seviyelerinde. Geçtiğimiz sene bu zamanlar %-5.0’den bile daha düşük olan tüketici enflasyonunda son aylarda yaşanan toparlanma önümüzdeki süreçte üretici enflasyonunda da kendini gösterebilir.

Diğer bir önemli veri Avustralya’dan NAB iş dünyası raporu. Avustralya’nın en büyük bankalarından biri olan NAB tarafından düzenlenen rapora göre Avustralya’da Temmuz ayında iş dünyası güven endeksi 6’dan 4’e gerilerken iş dünyası şartları endeksi de 12’den 8’e düştü. Bu zayıf raporla birlikte NAB, Avustralya Merkez Bankası RBA faiz beklentilerini de değiştirdi. NAB artık RBA’nın politika faizini ilerleyen dönemlerde %1.00 seviyelerine kadar indirmesini bekliyor.

Diğer yandan Brexit’in ekonomik etkilerine karşı savaş açarak geçtiğimiz hafta dört adım birden atan İngiltere Merkez Bankası para politikası kurulu üyelerinden McCafferty kaleme aldığı bir makale ile dikkatleri üzerinde çekti. McCafferty BoE olarak kademeli bir yaklaşım izlediklerini söyleyerek ekonomik görünümün daha da kötüleşmesi durumunda BoE’nin yeniden faiz indirip, varlık alım programını artırabileceğini belirtti.

McCafferty’nin Brexit gündemde olmadan önce BoE para politikası kurulunda faiz artışı isteyen iki üyeden biri olduğunu hatırlatalım. BoE’nin göreli şahin üyelerinden birinin BoE’nin faiz indirmesinin üzerinden daha bir hafta bile geçmemişken yeni faiz indirimi ve daha fazla varlık alımından bahsetmesi ayrı bir önem taşıyor.

Yeni faiz indirimi gelir mi, gelirse ne zaman gelir gibi soruların cevabı için PMI, perakende satışlar, tüketim ve büyüme rakamlarını takip ediyor olacağız. McCafferty’nin söylediklerini göz önüne alırsak önümüzdeki aylarda PMI rakamlarında daha fazla gerileme BoE’den yeni gevşeme adımları getirecek gibi görünüyor.

McCafferty’den gelen açıklamaların ardından GBPUSD dört hafta sonra 1.30 altına gerilemiş durumda. Yaklaşık on gün önce günün grafiği ile paylaştığımız beklentimizin gerçekleştiğini görüyoruz. Paylaştığımız üçgen formasyonu 1.25’lere doğru bir düşüşü ima ediyor ve İngiltere’den gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması durumunda çok da abartılı bir senaryo olduğu söylenemez.

Asya borsalarındaki görünüm pozitif. Çin endekslerinde ve Japonya Nikkei endeksinde %0.70 civarında yükseliş varken, Avustralya ASX endeksi %0.26, Güney Kore KOSPI %0.62 artıda kapandı. Hong Kong HSI ise bugün negatif ayrışarak %0.27 düşüş yaşadı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.