Brexit Sonrası İlk Sağlık Kontrolü

Dünkü imalat PMI yağmuru sonrası piyasalar bugün de hizmetler PMI yağmuruna maruz kaldı. Gece Avustralya ve Çin ile başlayan hizmetler PMI serisi sabah saatlerinde de Avrupa’dan gelen hizmetler PMI verileriyle devam etti. Brexit’i takip eden ilk ayın rakamları olması nedeniyle referandumdan çıkan sonucun Avrupa hizmetler sektörü üzerindeki ilk etkilerini gösteriyor bu veriler.

  • İspanya hizmetler PMI 54.1, beklenti 55.1, önceki 56.0 
  • İtalya hizmetler PMI 52.0, beklenti 51.1, önceki 51.9 
  • Fransa hizmetler PMI 50.5, beklenti 50.3, önceki 49.9
  • Almanya hizmetler PMI 54.4, beklenti 54.6, önceki 53.7
  • Euro Bölgesi hizmetler PMI 52.9, beklenti 52.8, önceki 52.8
  • İngiltere hizmetler PMI 47.4, beklenti 47.4, önceki 52.3

Şöyle hızlıca bir özet geçecek olursak İspanya’da ve tabi ki İngiltere’de gerileme var Haziran ayına göre. Onun dışındaki bölgelerde ise önceki aya göre iyileşme görüyoruz.

İngiltere’de hizmetler sektörü ekonominin lokomotifi ve PMI rakamı 2013’den bu yana ilk defa 50.0 seviyesinin altına gerilemiş durumda. Ayrıca son yedi yılın da en düşük seviyelerinde. Hizmetler PMI ile birlikte inşaat ve imalat PMI rakamları da 50.0 sınırının altına gerilemiş durumda. 50.0 sınırına vurgu yapıyoruz çünkü bu sınırın altında bir rakam sektörde daralmaya, üzerinde bir rakam ise sektörde genişleme anlamına geliyor.

PMI verileri BoE’den ekonomiyi destekleyici bir hamle gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkarıyor. İngiltere ekonomisi için üç önemli sektör de diken üzerinde şu an ve resesyon kapıda gibi görünüyor.

İngiltere Merkez Bankası BoE yarın para politikası kararlarını açıklayacak ve politika faizinde 25 baz puanlık artış beklentisi var. Ayrıca varlık alım programının da 50 ile 75 milyar pound arası artırmasını bekleyen uzmanlar da var.

Dün 1.3280 direnç bölgesini aşan GBPUSD geçtiğimiz günlerde paylaştığımız üçgen formasyonunun direnç hattına doğru ilerliyor. Bir sonraki önemli direnç 1.3420 – 1.34 bölgesi. Yarın BoE faiz indirimiyle birlikte varlık alım programını da artırırsa GBPUSD tekrar 1.30 bölgesine doğru bir yolculuğa başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.