Brexit Gündemden Düşmüyor – 17.06.2016

İngiltere’de dün akşam saatlerinde yaşanan üzücü olay piyasaları adeta sarstı. İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Brexit kampanyalarının askıya alınması ile paritelerde çok sert hareketlere şahit olduk. 23 Haziran’daki referanduma sayılı günler kaldı artık ve bu gibi ani yön değişimlerine hazırlıklı olmakta fayda var.

Bugün mikrofon başına geçen IMF Başkanı Legarde de İngiltere’ye AB’den çıkmaması konusunda uyarılarda bulundu. St Louis Fed Başkanı Bullard’dan ise önemli açıklamalar geldi. Bullard şuan ki şartlar göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki 30 ay içerisinde yalnızca bir faiz artışının gerekli olduğunu söyledi.

Bugün dolar endeksi üzerinde bir miktar baskı olduğunu görüyoruz. GBPUSD 1.43 bölgesine kadar yükselmiş durumda ve EURUSD’de yatay bir seyir var. ALTINda ise dünkü sert düşüşün ardından bir miktar toparlanma yaşanıyor. Yukarıda 1295 bölgesi tam olarak geçilirse yukarı yönlü hareket hız kazanabilir.

Bugün saat 18.00’da ECB Başkanı Draghi’nin de bir konuşma yapacak. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar sonrası EURUSD’de hareketlilik artabilir. Toparlanmanın devam etmesi durumunda 1.1330 en yakın direnç seviyesi. Bu seviyenin tamamen geçilmesiyle 1.1410 önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.1200 ve 1.1160 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.