Brexit Dosyası Kraliçenin Önünde – 14 Mart 2017

Pound Neden Geriliyor?

Bir kaç haftadır İngiltere alt meclisi ile üst meclisi arasında tenis topu gibi gidip gelen Brexit dosyası en sonunda üst meclis tarafından onaylandı ve son onay için Kraliçe Elizabeth’e havale edildi.

Kraliçe’nin bugün dosyayı gözden geçirip son onayı vermesi ve Başbakan Theresa May’ın bu ayın sonuna kadar 50. Madde‘ye başvurarak resmi çıkış müzakerelerini başlatması bekleniyor. Müzakereler en az iki yıl sürecek ve bu süreçte İngiltere ile AB arasında ayrılık sonrası ticari, hukuki, siyasi ve diğer ilişkiler düzenlenecek.

Zaten beklenen ve bilinen bir şeydi fakat 50. Madde’nin bu ay sonuna kadar tetiklenmesi önünde herhangi bir engel kalmaması ile pound Avrupa seansı başında satış yiyor. GBPUSD altı hafta sonra ilk kez 1.2130 altına gerilerken, günlük bazda %0.50 yukarıda olan EURGBP dün verdiklerinin tamamı geri aldı ve GBPJPY %0.50 aşağıda.

GBPUSD için bir sonraki destek olarak 1.21 bölgesi takip edilecek. Kırılması durumunda 1.20 yine radara girecek. Diğer yandan 1.2250 yukarıda ilk önemli direnç. Fakat aşağı yönlü momentumun azalması için 1.2350 direncinin alınması gerek.

Gece Çin’den sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları gibi önemli veriler yayınlandı. Sanayi üretimi %6.3 ile beklentide gelirken yatırımlar %8.9 ile %8.1’lik beklentiden daha iyi geldi. Diğer yandan perakende satışlar %9.5 ile hem beklentinin çok altında kaldı hem de son yılların en düşük seviyesinde geldi.

Yatırımlardaki güçlü artışın arkasındaki en önemli neden alt yapı projeleri. Diğer yandan Çin’de ekonomik yapıyı imalat-ihracattan hizmetler-iç tüketim bazlı bir yapıya dönüştürme çabası var ve perakende satışlar bu açıdan kritik bir veri. Beklenti altı kaldı fakat Çin Yeni Yılı’nın yarattığı baz etkisi yine sorumlulardan biri olarak gösteriliyor.

Asya endekslerinde haftanın ikinci gününde karışık bir tablo var. Japonya Nikkei %0.15 ve Hong Kong HSI endeksi %0.10 eksideyken Güney Kore KOSPI %0.75 primli. Diğer yandan Çin endeksleri ve Avustralya ASX endeksi yatay bir seansı geride bırakıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.