Boris Johnson Konuştu

ONS’nin yayınladığı verilere göre İngiltere ekonomisi birinci çeyrekte %0.4 ile beklentilere paralel büyüdü. İşletme yatırımları beklentilerden fazla gerileyerek -%0.6 seviyesinde gerçekleşti. İhracat -%0.3’ten -%0.4’e gerilerken, ithalatın da %0.8’den %0.1’e gerilediğini görüyoruz. Hizmetler endeksi de %0.5’e yükselerek beklentilerden iyi bir performans sergilemiş. Bildiğimiz gibi hizmet sektörü İngiltere ekonomisinin çok önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ancak açıklanan veriler Brexit öncesi döneme ait olduğu için paritelerde ve özellikle de GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu. Artık önemli olan bundan sonraki çeyrekler ve önümüzdeki 2 yıl içinde Brexit’in büyümeye %1’e yakın negatif etkisi olabileceği bekleniyor. BoE de bu duruma seyirci kalacak mı yoksa faizlerde ve varlık alım programında bir değişikliğe gidecek mi hep birlikte göreceğiz. Özellikle bu akşam TSİ 18.00’da mikrofon başına geçmesi beklenen BoE Başkan’ı Carney’in Brexit ve para politikası ile ilgili yapacağı açıklamalar son derece önemli olacak.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise eski Londra Belediye Başkanı ve Brexit kampı savunucusu Boris Johnson’ın Başbakanlık için aday olmayı düşünmediğini açıklaması oldu. Hatırlayacağımız üzere referandum sonrası Başbakan David Cameron bir sonraki seçimde koltuğunu bırakacağını ve AB ile yürütülecek olan müzakerelerin yeni Başbakan ile gerçekleşmesi gerektiğini belirtmişti. Seçimlerin ise Eylül ayında yapılması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nden ise TÜFE %0.1 ile beklentilerin bir tık üzerinde gelirken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.9 ile beklentilerin üzerinde geldi. Gelen verilerde iyileşme yaşanması Euro için pozitif olsa da ECB bütün parasal genişleme hamlelerine rağmen %2’lik enflasyon hedefine hala çok uzak. EURUSD’de toparlanmanın devam etmesi halinde 1.1160-70 en yakın direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin geçilmesiyle yeniden 1.12 üzerine bir atak gelebilir. Geri çekilmelerde ise 1.1050 ve 1.1000 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.