BoJ Toplantı Tutanakları Yayınlandı – 09.05.2016

Hafta sonu açıklanan ticaret dengesi raporunun ithalatta beklentinin iki katı kadar gerileme yaşandığını göstermesiyle Çin borsaları haftanın ilk seansında satıcılılar. Şangay Bileşik endeksi %2.50 eksiyken, Şenzen CSI300 endeksinde %2.00’ye kayıp var. Diğer Asya borsalarında ise görünüm karışık. Güney Kore KOSPI %0.50 üzerinde ekside, Japonya Nikkei %0.60 artıda, Avustralya ASX ise yatay bir gün geçiriyor.

Japonya Merkez Bankası BoJ toplantı tutanakları yayınlandı. Bu tutanaklar geçtiğimiz toplantı değil, ondan önceki toplantıya ait. Tutanaklar BoJ üyelerinin ekonomideki kademeli toparlanma trendinin devam ettiği fakat enflasyon beklentilerinde son zamanlarda bir zayıflama yaşandığı görüşünde olduğunu gösteriyor.

Üyelerin büyük bir çoğunluğu %2 enflasyon hedefine istikrarlı bir şekilde ulaşana kadar parasal gevşemeye devam edilmesi gerektiği belirtirken gerekmesi durumunda daha fazla parasal gevşeme adımı atılacağı konusunda da genel bir konsensüs var.

Ayrıca diğer bir önemli nokta bazı BoJ üyelerinin son zamanlarda bazı tüketici güven endeksi göstergelerinde yaşanan kötüleşme konusunda endişeli olmaları. Tüketici güveninde düşüş yaşanması harcamaları dolayısıyla da enflasyonu negatif etkileyebilir. BoJ’un asıl endişesi bu.

USDJPY an itibariyle 107.80 – 107.60 direnç bölgesini test ediyor. Bu bölgenin alınmasıyla birlikte bir sonraki durak 109.70 olacak. Böylece de geçtiğimiz hafta paylaştığımız günün grafiği ima ettiği toparlanma önündeki büyük bir engel kalkmış olacak.

Gün içerisinde Euro Bölgesi Maliye Bakanları’nın bir araya geleceği Eurogroup Zirvesi’nden Yunanistan borç görüşmeleri ile ilgili gelecek olan açıklamalar ve ABD’Den saat 17.00’de açıklanacak olan istihdam piyasası şartları endeksini takip ediyor olacağız. Ayrıca saat 10.00’de içeriden sanayi üretimi verisi yayınlanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.