Güçlenen Yene Müdahale Gelir mi?

FOMC kararlarından bir kaç saat sonra sabaha karşı Japonya Merkez Bankası BoJ para politikası kararları geldi. BoJ beklendiği gibi faizleri ve varlık alım programını değiştirmedi. Yıllık varlık alım programı hedefi 80 trilyon yende sabit tutulurken mevduat faizi de %-0.10 seviyesinde sabit bırakıldı.

Piyasadaki genel beklenti bu toplantıda değil 28-29 Temmuz’daki toplantıda BoJ’un yeni parasal gevşeme adımları atacağı yönündeydi fakat bugün gelebilecek bir adım da büyük bir sürpriz olmayacaktı.

Her zaman olduğu gibi kararlara karşı çıkan Kiuchi varlık alım programı hedefinin 45 trilyon dolara indirilmesi teklifinde bulundu fakat çoğunluk tarafından kabul görmedi bu teklif.

Banka büyümenin Nisan ayında olduğu gibi ılımlı devam ettiği görüşünde. Enflasyon ile ilgili görünümde ise Nisan’a göre biraz daha kötümser. Nisan ayındaki toplantıda enflasyonun şimdilik sıfır seviyelerinde kalacağını söyleyen BoJ, bu toplantıda ise enflasyonun şimdilik sıfır veya negatif kalacağı görüşünde. Araya ‘negatif’ kelimesinin eklenmesi BoJ’un enflasyon konusunda kötümserleştiğine bir işaret.

Piyasalardaki genel beklenti eğer yeni bir adım atacaksa BoJ’un bunu 23 Haziran’daki AB Referandumu ve 10 Temmuz’daki üst meclis seçimlerinden sonrasına bırakacağı yönündeydi fakat  önlem olarak bugün yeni bir parasal gevşeme adımı bekleyenler de yok değildi. Bu nedenle kararlar sonrası yenin değer kazandığını gördük. USDJPY 2014 Ağustos’tan bu yana ilk kez 104.00 altına gerilerken EURJPY 2013 Ocak’tan bu yana ilk kez 118.00 altını gördü.

AB Referandumu öncesi riskten kaçan yatırımcıların sığındığı ilk limanlardan biri yen. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde de yenin değer kazanmaya devam ettiğine tanıklık edebiliriz. Brexit durumunda ise yen rallisi daha da hızlanabilir.

Kendi ekonomik problemlerini çözmeye çalışan Japonya’nın en son istediği şey yenin güçlenmesi. Maliye Bakanı Aso ‘tek taraflı bir yen hareketi yaşanması müdahaleyi haklı hale getirir’ demiş ve tek taraflı hareketi de iki gün içinde 5 yenlik bir hareket olarak tanımlamıştı. USDJPY bugün 106.00 seviyelerinden 104.00 seviyelerine kadar gerilemiş (2 yen değerlenme) durumda.

Aso’nun açıklamasından yola çıkarsak bugün veya yarın 100.00 seviyelerine doğru bir düşüş maliye bakanlığının müdahaleyi değerlendirmesine neden olacak. Fakat bunun ‘kur savaşları’ çerçevesinde bir hamle olarak görülmemesi için Japonya’nın G7 ülkelerini ikna etmesi gerekecek.

Ayrıca piyasadaki riskler ve belirsizlikler (AB Referandumu) ortadan kalkmadığı sürece maliye bakanlığının yapacağı müdahalelerin etkisinin kalıcı olma ihtimali de düşük. Bu nedenle Japon yetkililer doğrudan parasal değil sözlü müdahalelerle yendeki yükselişin önüne geçmeyi deneyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.