Avustralya’da Yatırımlar Beklenti Altı – 01 Haziran 2017

Asya Seansı Gelişmeleri ve Son İngiltere Seçim Anketi

Gecenin en önemli verisi Avustralya’dan. Çeyreklik sermaye harcamaları raporuna göre birinci çeyrekte özel sektör sermaye harcamaları %0.3 artmış. Piyasa beklentisi olan %0.5’in altında fakat önceki çeyreğe %-2.1’den %-1.0’e yukarı revize gelmiş.

Bu rapor çerçevesinde şirketlere önümüzdeki mali yıl için yatırım harcama planları da soruluyor. Bir önceki raporda 2017/2018 mali yılında 80.6 milyar dolar yatırım planladıklarını belirten şirketler bu raporda 85.4 milyarlık yatırım planladıklarını belirtmişler.

Yani birinci çeyrek yatırım harcamaları beklentilerden daha zayıf fakat dördüncü çeyreğe ve şirketlerin önümüzdeki yıl için yatırım planlarına yukarı revize var. Nette çok zayıf bir rapor olduğunu söyleyemeyiz.

Fakat Avustralya Doları zayıf bir seansı geçirdi ve AUDUSD 0.7380 seviyelerine kadar düşerek son iki haftanın dibini tazeledi. Geri çekilmede Avustralya Hazine Bakanı Morrison’un yaptığı açıklamanın büyük payı var.

Morrison, Avustralya’nın şimdiye kadar güçlü bir büyüme performansı yakaladığını fakat bunun ekonomik görünüm üzerinde aşağı yönlü riskler yok anlamına gelmediğini söyledi. Bu yorum önümüzdeki hafta açıklanacak olan birinci çeyrek büyüme rakamının zayıf gelebileceği şeklinde algılandı piyasa tarafından.

AUDUSD için 0.7380 destek olarak çalışmaya devam edebilir. Satıcıların bu bölgeyi geçmesi durumunda 0.7320 ve 0.73 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarıda ise 0.75 – 0.7470 bölgesi kalın direnç olarak düşünülebilir ve aşılması halinde 0.7550 ve 0.76 seviyeleri test edilebilir. Yarın ABD’den açıklanacak olan istihdam raporu AUDUSD için de belirleyici olacak.

Gecenin diğer önemli verilerine baktığımızda Japonya’dan birinci çeyrek sermaye harcamalarının %4.5, imalat PMI verisinin ise 53.1 ile beklentiden daha iyi geldiğini görüyoruz.

Diğer yandan YouGov tarafından yayınlanan son İngiltere seçim anketi sonucuna göre Muhafazakarlar %42, İşçi Partisi %39 oranında oy alacak. Yani aradaki fark daralmaya devam ediyor fakat poundun seçim anketlerine artık ilk zamanlarda verdiği büyüklükte tepki vermediğini söyleyebiliriz.

Asya borsalarında karışık bir tablo var. Japonya Nikkei endeksi %1.00, Hong Kong HSI endeksi %0.43, Avustralya ASX %0.24 prim yaparken Çin Şangay endeksinde %0.50, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.12, Hindistan SENSEX endeksinde ise %0.16 kayıp var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.