Avustralya Perakende Satışlar Hayal Kırıklığı

Asya borsalarında Çin endeksleri dışında pozitif bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %0.90, Avustralya ASX endeksi %0.37, Güney Kore KOSPI endeksi %0.27, Hong Kong HSI endeksi ise %0.60 artıda. Negatif ayrışan Çin endekslerinde ise %0.20 kayıp görüyoruz.

Avustralya perakende satışlar Asya seansının en önemli verisiydi. Aylık bazda sadece %0.1 artan perakende satışlar çeyreklik bazda %0.4 artarak beklentinin altında kaldı. Avustralya Merkez Bankası RBA salı günkü Ağustos ayı para politikası toplantısında 25 baz puan faiz indirmişti. Faiz indiriminin en önemli nedeni enflasyon düşük seyretmesi. Yarın yayınlanacak olan çeyreklik para politikası raporu yeni faiz indirimleri gelip gelmeyeceği konusunda yol gösterici olacak.

AUDUSD şu anda önemli bir trend direncini zorluyor. 0.7640 bölgesinden geçen direnç hattı kırılırsa önce 0.7670 sonra da 0.7720 seviyeleri test edilebilir. 0.80 – 0.78 bölgesine doğru yükselişlerin ise hala uzun vadeli satış fırsatı olduğunu düşünüyoruz.

Gün içerisinde tüm dikkatler öğleden sonra İngiltere Merkez Bankası BoE kararlarında olacak. BoE’nin 25 baz puan faiz indirmesi bekleniyor. Ayrıca varlık alım programını 50 ile 75 milyar pound artırmasını bekleyenler de var.

Hem faiz indirimi hem de varlık alım programı artırımı GBPUSD üzerinde tekrar baskı yaratarak pariteyi önce 1.3120 sonra da 1.30 seviyelerine doğru itebilir. GBPUSD için de yükselişler satış fırsatı olarak durmaya devam ediyor. Özellikle de 1.35 üzerine doğru yükselişler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.