Avustralya’da İşsizlik Oranı Yükseldi

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) Haziran ayına ait istihdam raporunu yayınladı. Rapora göre Haziran ayında işsizlik oranı beklendiği gibi %5.7’den %5.8’e yükselirken istihdam artışı 7.9 bin ile beklentinin hafif altında kaldı.

İstihdamdaki artışın tamamı önceki ayların aksine tam zamanlı işlerden geliyor. Yarı zamanlı istihdam haziranda 30 bin düşerken tam zamanlı istihdam 38 bin artmış. Yani manşet rakam beklentiden kötü fakat istihdamdaki artışın yapısı sevindirici. Ayrıca iş gücüne katılım oranı %64.8’den %64.9’a yükselmiş. İstihdamdaki artışa rağmen işsizlik oranının artmasını açıklayan bir faktör.

Avustralya Merkez Bankası için asıl endişe kaynağı istihdam değil enflasyon. İlk çeyrekteki düşük enflasyon görünümü nedeniyle RBA faiz indirmişti ve enflasyonun ikinci çeyrekte de hayal kırıklığı yaratması yeni bir 25 baz puanlık faiz indirimini tetikleyebilir. İkinci çeyrek enflasyon raporu 26 Temmuz’da yayınlanıyor ve bir sonraki RBA para politikası kurulu toplantısı 2 Ağustos’ta.

RBA’dan yeni bir faiz indirimi nedeniyle Avustralya Doları’nda yukarılar için çok iyimser değiliz. Şu anki görünümde özellikle 0.80 – 0.78 bölgesine doğru yükselişler uzun vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Faiz indirimi beklentilerinin yanında genel seçimler sonrası bütçe ile ilgili belirsizliklerin artması Avustralya Doları için başka bir risk.

Seçim sonuçları Liberal Parti ile Ulusal Parti koalisyonun hükümet kurabilmek için gerekli 76 sandalyeye ucu ucuna ulaşabileceğini gösteriyor. Bir önceki mecliste 90 sandalyeye sahip olan hükümetin yeni mecliste 10-15 arası sandalye kaybedeceği öngörülüyor. Daha kırılgan bir hükümetin gerekli mali önlemleri meclisten geçirme ve uygulamaya geçirme potansiyeli kredi derecelendirme kuruluşları tarafından sorgulanıyor ve Avustralya’ya AAA notunu kaybedebileceği uyarıları yapılıyor.

Asya borsalarındaki genel görünüm yine pozitif. Çin endeksleri %0.10 – %0.30 kayıpla negatif ayrışırken Japonya Nikkei %1’e yakın, Güney Kore KOSPI endeksi %0.15, Avustralya ASX endeksi ise %0.43 artıda. Piyasaların dikkati gün içerisinde Brexit sonrası ilk kez toplanan BoE’nin para politikası kurulu kararlarında olacak. Kararlar saat 14.00’de açıklanacak ve BoE’nin bu ayı pas geçmesini bekleyenler olmakla birlikte genel konsensüs 25 baz puanlık faiz indirimi yönünde.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.