Avustralya Verileri ve Asya Seansında Yaşananlar – 16 Şubat 2017

AUDUSD Ne Olur?

Hareketli geçen haftada Asya piyasaları günü karışık bir seyirde geride bıraktı. Avustralya ASX %0.12 ve Çin Shanghai Composite %0.51 artıdayken Güney Kore KOSPI %0.10 ve Japonya Nikkei endeksinde %0.49’luk bir kayıp var. Gecenin en önemli verileri ise Avustralya’dan açıklandı.

Avustralya’dan istihdam değişimi 13.5 bin ile beklentilerden iyi gelirken işsizlik oranı da %5.8’den %5.7’ye geriledi. Ancak işsizlik oranındaki düşüşün iş gücüne katılım oranındaki düşüşten kaynaklandığını görüyoruz ve istihdam değişimi de her ne kadar manşette iyi gibi gözükse de detaylara baktığımızda tam zamanlı istihdam değişimi -44.8 bin olarak açıklanırken yarı zamanlı çalışan değişiminin +58.3 bin olarak açıklandığını görüyoruz.

Beklentiden iyi geldi gibi görünen ancak detaylara baktığımızda hayal kırıklığı yaratan istihdam raporunun ise AUDUSD üzerinde önemli bir etkisi olmadı ve sabah saatlerinden itibaren parite üzerinde baskı oluştuğunu görüyoruz. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 0.7610 bölgesi son derece önemli destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

Gece ayrıca açıklamalarda bulunan New York Fed Başkanı Dudley ABD ekonomisin trendin biraz üzerinde büyüdüğünü ve enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükseldiğini dile getirdi. Önümüzdeki aylarda Fed’in faiz artıracağını öngördüğünü sözlerine ekleyen Dudley Trump yönetiminin politikalarının hala belirsiz olduğunun altını çizdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.