Avustralya Merkez Bankası Tutanakları Yayınlandı – 20 Eylül 2016

RBA'nın Gözü Kulağı Üçüncü Çeyrek Enflasyon Raporunda

Avustralya Merkez Bankası RBA iki hafta önceki para politikası toplantısının tutanaklarını yayınladı. O toplantıda RBA beklendiği gibi politika faizini %1.50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Madencilik sektöründeki gerilemenin ekonomi üzerinde yarattığı baskı 2015/2016 döneminde zirve yaptı görüşü var kurulda. Karar metninde yer verilen ‘kurlardaki yükseliş ekonominin yeniden dengelenme sürecini karmaşıklaştırabilir’ ifadesi tutanaklarda da var. RBA, Avustralya Doları’nın değer kazanmasına temkinli yaklaşıyor.

Veriler ekonominin potansiyeline paralel bir büyüme kaydettiğini gösteriyor diyen RBA ileriye dönük göstergelerin işsizlik oranındaki düşüş beklentimizle tutarlı diyor. Ayrıca maliyet baskısı ve maaşlardaki büyümenin bir süre daha düşük kalabileceği belirtilmiş toplantı sırasında.

İleriye dönük daha fazla gevşemeye dair bir yönlendirme yok fakat RBA’nın bu sene yaptığı iki faiz indiriminin arkasında düşük enflasyon endişesinin olduğunu biliyoruz. Enflasyonun ve beklentilerinin üçüncü çeyrekte de düşük kalması politika faizinde yeni indirimlerin önünü açabilir.

0.7450 bölgesinden toparlanmaya başlayan AUDUSD’nin önündeki ilk engel 0.7580 – 0.7570 bölgesi. Bu bölgenin aşılmasının ardından 0.77’lere doğru bir hareket başlayabilir fakat hareketin devamı Fed’in yarınki kararları ve Yellen’in basın toplantısında yapacağı açıklamalara bağlı.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var fakat genel olarak hareketler %0.50 altında sınırlı kalmış durumda. Japonya Nikkei endeksi %0.15 kayıp yaşarken Çin endekslerinde ortalama %0.20 düşüş var. Diğer yandan Avustralya ASX endeksi %0.17 ve Güney Kore KOSPI %0.49 artıda ve Hong Kong HSI yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.