Avustralya Merkez Bankası Tutanakları Yayınlandı – 16 Mayıs 2017

AUDUSD Kritik Direnç Bölgesinde

Avustralya Merkez Bankası RBA iki hafta önceki para politikası toplantısının detaylı tutanaklarını yayınladı. O toplantıda RBA beklendiği gibi politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tutmuştu.

Tutanaklarda çok yeni bir yorum veya değerlendirme göremiyoruz. Karar metninde olduğu gibi şu anki faiz oranlarının sürdürülebilir büyüme ve enflasyon hedefine ulaşmak için uygun olduğu paylaşılıyor.

İstihdam ve konut sektörünün dikkatli bir takibi gerektirdiğini ifade eden RBA, konut sektörü ile ilgili olarak konut kredilerindeki büyümenin hane halkı gelirlerindeki büyümeyi aştığına dikkat çekiyor ve bunun risk oluşturduğunu belirtiyor.

Ayrıca karar metninde olduğu gibi Avustralya Doları’ndaki olası bir yükselişin ekonominin içerisinde bulunduğu dönüşüm sürecini karmaşıklaştıracağına vurgu yapıyor RBA.

Yeni bir bilgi içermediği için tutanakların AUDUSD üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Geçtiğimiz hafta 0.7330 bölgesinden toparlanmaya başlayan parite paylaştığımız çift dip formasyonunu gerçekleştirmiş durumda.

AUDUSD bu hafta da bu hareketi devam ettirme çabasında fakat Avustralya’nın en büyük ihracat ürünlerinden biri olan demir cevheri fiyatlarındaki düşüş toparlanmanın hızını kesiyor. Demir cevheri fiyatları son bir ayda %20’ye yakın geriledi. Yani AUDUSD’de 0.77 seviyelerinden başlayan gerilemenin bir numaralı sorumlusu demir cevheri.

0.7500 – 0.7450 bölgesi çok kritik direnç bölgesi ve geçilmesi durumunda toparlanma %2 – %1 kadar daha devam edebilir fakat aynı anda demir cevheri fiyatlarındaki gidişat da çok önemli. Aşağıda ise önce 0.74 sonra da 0.7330 önemli destek seviyeleri olarak dikkatimiz çekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.