Avustralya Merkez Bankası Toplantı Tutanakları Yayınlandı – 16.08.2016

AUDUSD Hangi Seviyelerden Satılır?

Avustralya Merkez Bankası RBA iki hafta önceki para politikası toplantısına ait tutanakları yayınladı. O toplantıda 25 baz puan faiz indirilmişti. Tutanaklarda yükselen kurlarla ilgili endişelerin devam ettiğini görüyoruz. Kurul yükselen kurların ekonomideki geçiş sürecini karmaşıklaştırabileceğinden yakınıyor ve faiz indiriminin büyüme ve enflasyon görünümünü iyileştirmesini bekliyor.

Büyümenin birinci çeyrekteki güçlü performans sonrası ikinci çeyrekte biraz yavaşlayabileceğine dikkat çeken RBA Çin’de yetkililerin attığı ekonomiyi canlandırıcı adımların büyümeyi destekleyeceğini fakat uzun vadede belirsizliğin sürdüğünü belirtiyor. RBA ayrıca Avustralya konut piyasası konusunda daha az endişeli görünüyor.

5 Ağustos’ya yayınlanan çeyreklik para politikası raporundan zaten RBA’nın ekonomik görünüm ile ilgili görüşlerini ve ileriye dönük beklentilerini biliyorduk. Bu nedenle tutanakların önemi ve etkisi sınırlı. Tutanaklardan bağımsız olarak dolar üzerindeki genel baskı nedeniyle AUDUSD güçlenerek 0.77 üzerine yükseldi. 0.80 – 0.78 bölgesine doğru yükselişlerin kalıcı olmasını beklemediğimizi bir kez daha paylaşalım. Bu bölgeye doğru yükselişleri uzun vadeli satış fırsatı olarak görüyoruz.

Gecenin diğer bir önemli hareketi USDJPY’de. Hem dolar üzerindeki baskı hem de borsalardaki negatif havanın etkisiyle yenin güçlenmesi nedeniyle 100.20 altına kadar gerileyen USDJPY, 100.00 psikolojik desteğini selamlıyor şu anda. Bu bölge alıcıların devreye girmesi için ideal seviyeler olmakla birlikte alış için 103.50 direncinin geçilmesi gerektiği uyarımızı tekrar paylaşalım.

Asya borsalarındaki hakim renk kırmızı. Çin endekslerinde %0.50 civarı kayıp varken Japonya Nikkei endeksi %1.60, Avustralya ASX endeksi %0.15, Güney Kore KOSPI %0.13 ekside. %0.73 yükselen Hong Kong HSI endeksi ise diğer Asya borsalarından pozitif ayrışıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.