Avustralya Merkez Bankası Faizleri Değiştirmedi – 04 Nisan 2017

RBA Faiz Kararı ve Güney Afrika Not İndirimi

Avustralya Merkez Bankası RBA, Nisan ayı para politikası kurulu toplantısında politika faizini beklendiği gibi %1.50 seviyesinde sabit tutma kararı aldı. Karar metninde Mart ayına göre çok önemli bir değişiklik göremiyoruz.

Global ekonomik şartların iyileşmeye devam ettiğini belirten RBA, Çin’in orta vadeli bazı ekonomik risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor. Avustralya ekonomisinin madencilik sektöründen diğer sektörlere doğru dönüşümünün sürdüğünü, son gelen verilerin ılımlı büyüme görünümü ile uyumlu olduğunu vurgulayan RBA son zamanlarda hep yaptığı gibi Avustralya Doları’nın güçlenmesinin ekonominin içinden geçtiği dönüşüm sürecini zorlaştırabileceği uyarısını yapıyor.

Denetleyici kurum tarafından alınan bazı önlemlerin hane halkının yükselen borçluluk seviyesi nedeniyle ortaya çıkan riskleri azaltmasını bekleyen RBA, istihdam verilerinde bir yavaşlama olduğuna dikkat çekiyor ve enflasyondaki artışın kademeli olacağını paylaşıyor.

RBA’nın istihdam sektörü ve enflasyon ile ilgili yorumları çok pozitif değil. Son paragrafta ileriye dönük herhangi bir faiz indirimi iması veya yönlendirmesi yok fakat istihdam, enflasyon ve kurlarla ilgili yorumlar Avustralya Doları üzerinde baskı yaratmaya yetti.

AUDUSD kararların ardından 0.76 desteğini tam anlamıyla kırarak son üç haftanın en düşük seviyelerine kadar geriledi. 0.7550 – 0.75 kalın destek olarak satıcılara aşağıda karşı koymaya çalışacak artık. Yukarıda ise 0.76 direnç haline geldi şimdi.

Güney Afrika Eski Maliye Bakanı Pravin Gordhan

Güney Afrika’nın S&P tarafından notunun indirilmesi ve Moody’s tarafından not indirimi için incelemeye alınması üzerinden geçmemiz gereken diğer bir önemli gelişme. Başkan Jacob Zuma’nın Maliye Bakanı Gordhan’ı görevden almasının ortaya çıkardığı mali riskler bu not indirimine neden olarak gösteriliyor.

Çin, Hong Kong, Tayvan ve Hindistan borsalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Japona Nikkei endeksi %1.00, Avustralya ASX %0.27, Güney Kore KOSPI %0.30 geriledi. Piyasalar gün içerisinde İngiltere’den açıklanacak olan inşaat PMI, ABD ticaret dengesi ve ECB Başkanı Draghi’nin yeni €50 banknotunun sunumunda yapacağı konuşmayı takip edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.