Avustralya Merkez Bankası Enflasyonu Bekliyor

Gecenin en önemli verisi Avustralya’dan. Saat 4.30’da Merkez Bankası RBA para politikası toplantısı tutanakları açıklandı. Tutanaklarda RBA ekonomik görünümü anlayabilmek için enflasyon ve istihdam verilerini izleyeceğiz derken para politikası duruşunda herhangi bir değişiklik de verilere bağlı diyor.

RBA üyeleri ayrıca Ağustos ayında güncellenecek olan ekonomik tahminlerin beklediğine işaret ederken enflasyonun belli bir süre daha düşük kalmasını beklediğini, Avustralya ekonomisinin ikinci çeyrekte ılımlı bir hızda büyüdüğünü ve son istihdam göstergelerinin karışık bir tablo çizdiğine dikkat çekiyor. Ekonomideki dönüşüm sürecinde de ilerleme kaydedildiğinin altı çiziliyor.

RBA’nın beklediği veriyi biz hemen söyleyelim; enflasyon. İlk çeyrekteki düşük enflasyon raporu nedeniyle RBA 25 baz puanlık faiz indirimi ile politika faizini %1.75 ile tüm zamanların en düşük seviyesine çekmişti. İkinci çeyrek enflasyon raporu önümüzdeki hafta açıklanıyor ve bir sonraki RBA para politikası toplantısı da 2 Ağustos’da.

Enflasyonun ikinci çeyrekte de düşük kalması RBA’dan 2 Ağustos’ta yeni bir faiz indirimi getirebilir. Bu nedenle de son haftalardaki raporlarımızda hep Avustralya Doları’ndaki yükselişlerin kalıcı olmasını beklemediğimizi paylaşmıştık.

AUDUSD tutanaklarının da etkisiyle 0.75’lere kadar geriledi ve bundan sonra da baskının devam etme ihtimali yüksek. Özellikle önümüzdeki hafta çarşamba gecesi yayınlanacak olan enflasyon verilerinin beklenti altı kalması ile bu ihtimal daha da yükselir.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %1.37 artıda kapanırken Çin borsaları %0.20 – %0.70 arasında, Güney Kore KOSPI ise %0.21 ekside. Diğer yandan Avustralya ASX endeksi haftanın ikinci işlem gününü yatay kapattı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.