İşte Asya Seansında Yaşananlar – 17 Kasım 2016

Avustralya’dan haftanın en önemli verileri bugün açıklandı. Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından açıklanan rapora göre işsizlik oranı geçtiğimiz ay %5.6’da sabit kalırken istihdamda 9.8 binlik artış gerçekleşti. Piyasalar işsizlik oranının %5.7’ye yükselmesini, istihdamın ise 20 bin artmasını bekliyordu.

Yani işsizlik oranı beklentiden iyi, istihdam artışı ise beklentiden kötü görünüyor. Fakat detaylara baktığımızda yarı zamanlı istihdamda 31.7 bin gerileme, tam zamanlı istihdamda ise 41.5 bin artış yaşandığını görüyoruz. Diğer yandan iş gücüne katılım oranı piyasalar %64.6’ya yükseliş beklerken %64.4 seviyesinde sabit kalmış.

İstihdamda artışın tamamı tam zamanlı istihdam geldiği için manşet rakamın beklenti altı kalmış olması çok olumsuz karşılanmayacak RBA tarafından. Nette olumsuz bir rapor değil ve RBA’nın nötr para politikası duruşunda değişikliğe neden olmayacak.

Gecenin başka bir önemli gelişmesi Japonya Merkez Bankası BoJ’dan gelen adımdı. Eylül ayında getiri eğrisi kontrolü politikasına geçiş yapan banka bu çerçevede bugün sınırsız 1 ile 3 yıl vade arası devlet tahvili alımı teklifi yaptı. BoJ kısa vadeli tahvil faizlerini uzun vadeli tahvil faizlerinden daha düşük tutmayı hedefliyor ve dolayısıyla da bu adım son zamanlarda kısa ve orta vadeli tahvil faizlerindeki artışa karşı geldi.

BoJ piyasa fiyatından daha düşük fiyattan teklif sunduğu için kimse elindeki tahvili çıkarmak istemedi fakat bir BoJ yetkilisinden gelen açıklamadan zaten amacın bu olmadığını anlıyoruz. Yetkiliden gelen açıklamaya göre BoJ bugünkü adımıyla piyasalara kısa ve orta vadeli faizlerde artışa karşı müdahale edeceğinin sinyalini vermek istedi.

USDJPY ABD başkanlık seçimi sonrası yaşan ralli ile son beş ayın en yüksek seviyelerine kadar yükseldi. Yaklaşık bir haftadır süren bu yükselişin trend desteği bu gece yaşanan düşüşle kırılmış oldu. Daha yukarılar için iştah sürecek gibi duruyor fakat öncesinde biraz nefes alma ihtiyacı duyabilir parite.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi yatay bir gün geçirirken Çin endeksleri ortalamada %0.15, Güney Kore KOSPI %0.11 artıda, Hong Kong HSI ise %0.45 kayıpla kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.