Avustralya’da Resesyonsuz 25 Yıl – 07 Eylül 2016

Avustralya'da Büyüme Beklenti Altı Fakat Kötü Değil

Avustralya’dan dün Merkez Bankası para politikası kararlarını açıklamıştı. RBA beklendiği gibi politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tutmuştu. Bugün ise Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) ikinci çeyrek büyüme raporunu yayınlandı.

Rapora göre Avustralya ekonomisi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.5, yıllık bazda ise %3.3 büyüdü. Rakamlar beklentinin altında fakat kötü veriler olduğu da söylenemez. İlk çeyrekte büyümeye en büyük katkı ihracattan gelirken ikinci çeyrekte kamu sektörü harcamaları büyümeye büyük katkı sağlamış.

Diğer gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda Avustralya’nın büyüme performansı beklentinin biraz altında kalsa da oldukça iyi. Ayrıca bu çeyrekle birlikte Avustralya resesyonsuz 25 yılı geride bırakmış oldu. 2008 – 2009 krizi sırasında bile Avustralya ekonomisi iki çeyrek üst üste eksi büyüme (teknik resesyon) kaydetmemişti.

Avustralya Merkez Bankası para politikasına büyümenin değil enflasyonun yön verdiğine tekrar değinelim. Yani faiz kararlarında şu an enflasyonun ağırlığı büyümenin ağırlığından çok daha büyük. Büyümede zaten arzu edilen bir performans yakalanmış durumdayken enflasyon RBA’yı endişelendiriyor. İkinci çeyrekte enflasyon %1.00 ile RBA’nın %3.00 – %2.00 hedefinin altındaydı. Zaten RBA düşük enflasyona karşı bu sene içerisinde iki kez faiz indirmişti.

Üçüncü çeyrek enflasyon raporu önümüzdeki ayın sonunda yayınlanacak ve rakamlar zayıf görünümün devam ettiğine işaret ederse RBA’dan Kasım veya Aralık ayındaki toplantılarda yeni faiz indirim(ler)i gelebilir.

AUDUSD için dün raporumuzda söylediklerimiz hala geçerli. Dün ABD’den gelen zayıf ISM hizmetler PMI verisi sonrası 0.7680 direnci test edildi fakat Avustralya büyüme rakamının hayal kırıklığı yaratması sonrası bir miktar zayıflama yaşanıyor. 0.7640 en yakın destek.

Asya endekslerinde karışık bir tablo görüyoruz. Japonya Nikkei endeksi %0.41 kayıp yaşarken Güney Kore KOSPI %0.23, Hong Kong HSI %0.31 düştü. Diğer yandan Avustralya ASX endeksinde %0.20 artış var ve Çin endeksleri ortalamada yatay bir seans geçirdiler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.