Avustralya Doları Verilerle Coştu

İnşaat onayları ve cari denge gibi önemli veriler yayınlayan Avustralya geceye damgasını vurdu. İnşaat onaylarında piyasa %3.0 düşüş beklerken tam tersi %3.0 artış yaşandı. Diğer yandan cari açık birinci çeyrekte 20.8 milyar AUD ile önceki çeyreğe göre daha düşük fakat beklentiden daha kötü geldi.

Cari dengede manşet rakam zayıf fakat dış ticaret bileşeninde rakamlar beklentiden daha iyi. Yarın Avustralya’dan birinci çeyrek büyüme verisi yayınlanıyor ve cari denge raporu öncesi piyasalar %0.6 büyüme beklerken cari denge sonrası bazı kurumlar beklentilerini %1.0 üzerine kadar revize etmiş durumdalar. Yeni konsensüs ise %0.8 civarında.

İnşaat onaylarındaki sürpriz artış ve büyüme beklentilerine gelen yukarı revizeler sonrası AUDUSD son bir hafta zirvesine tırmandı ve 0.7250 direnci test ediliyor şu anda. Avustralya’da büyüme görünümü zaten diğer bir çok gelişmiş ülkeye göre çok daha parlak. Ay başındaki toplantıda faiz indiren RBA bunu düşük enflasyon endişesi nedeniyle yapmıştı.

Büyüme verisi bundan sonraki faiz indirimi ihtimalini bir miktar azaltmış olabilir ama eğer RBA enflasyonun düşük kalmaya devam edeceğini düşünüyorsa (ki böyle düşündüğünü son para politikası raporundaki enflasyon beklentilerinden biliyoruz) faiz indirimi kartını hala masada tutacak. Bu nedenle de AUDUSD’deki yukarı yönlü hareketleri düzeltme olarak görüyoruz ve kalıcı olmasını beklemiyoruz. 0.7250 bölgesinin kırılması durumunda önce 0.74 – 0.7390 sonra da 0.75 – 0.7490 bölgesinden satıcıların tekrar kontrolü ele alma ihtimali yüksek bizce.

Sabah Avrupa seansı başlarken Almanya’dan Nisan ayı perakende satışlar açıklandı. Veriye göre piyasalar %1 artış beklerken perakende satışlar %0.9 gerilemiş. Avrupa’nın en büyük ekonomisinden zayıf bir veri ve EURUSD üzerinde gece başlayan baskıyı biraz daha artırmış gibi görünüyor.

EURUSD için 1.1130 – 1.1100 bölgesi kritik destek. Çok önemli teknik seviyelerin üst üste bindiği bir bölge ve dün bu bölgeden bir miktar toparlanma geldiğini görüyoruz. Paritede genel yön aşağı yönlü olmakla birlikte kimi zaman düzeltme hareketleri gelecektir ve bu hafta ABD’den açıklanacak olan istihdam, enflasyon, PMI gibi verilerin beklentileri karşılayamaması durumunda paritede 150 – 200 pipslik yukarı yönlü bir düzeltme hamlesi gelme ihtimali göz ardı edilmemeli.

Asya borsalarında gene görüntü alıcılı. Çin Şangay endeksinde %3 üzerinde, Hong Kong HS endeksinde ise %1.2 üzerinde bir prim var. Diğer yandan Japonya Nikkei %1, Güney Kore KOSPI %0.80 artıdayken Avustralya ASX endeksi %0.54 kayıpla negatif ayrışıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.