AUDUSD Neden Yükseldi? – 13 Nisan 2017

Avustalya'dan Şok Eden İstihdam Değişimi

Asya seansında dolardaki sert düşüşün dışında Avustralya ve Çin’den gelen veriler öne çıktı. Avustralya’dan Mart ayında istihdam değişimi 60.9 bin ile 20 binlik beklentilerin çok çok üzerine çıkarken işsizlik oranı %5.9’da sabit kaldı. İş gücüne katılım oranının ise %64.6’dan %64.8’e yükseldiğini görüyoruz. Tam zamanlı istihdam değişimi 74.5 bin olarak açıklanırken yarı zamanlı istihdam değişimi -13.6 bin olarak gerçekleşti.

Ufak bir parantez açmakta fayda var. ABS’nin yayınladığı istihdam verilerinde bu şekilde sürprizler gerçekleşebiliyor ancak çoğu zaman bu rakamlara gelecek ay büyük revizelerin geldiğini görüyoruz. Örneğin 2014 yılında 121 bin açıklanan istihdam değişimi bir sonraki ay 32 bine revize edilmişti. Yine de gelen veriler AUD için pozitif ve AUDUSD zayıf doların da desteğiyle alıcılı bir asya seansı geçirdi. Yükselişlerin devam etmesi halinde yukarıda 0.7760’lar yükselen üçgen formasyonun direnç bölgesi olduğu için tam olarak geçilirse hızlı bir yükselişe şahit olabiliriz.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den açıklanan ticaret dengesi ise dolar bazında 23.93 milyar ile beklentilerden iyi geldi. Dolar bazında ihracat %16.4 ile beklentilerin çok üzerinde artış gösterirken ithalat %20.3 ile yine beklentilerin üzerinde artmış. Yuan bazında ise ticaret dengesi 164.3 milyar olarak gerçekleşti ve ihracat %22.3, ithalat ise %26.3’lük bir artış göstermiş.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.