RBA Tutanakları ve Rosengren’den Açıklamalar

Nisan ayı başındaki Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası toplantısının detaylarını içeren tutanaklar yayınlandı. O toplantıda beklendiği gibi politika faizi %2.00 seviyesinde sabit tutulmuştu.

Tutanaklarda en dikkatimizi çeken nokta kurlardaki yükselişin toplantıda görüşülen en önemli başlıklardan biri olduğu. Avustralya dolarının daha fazla yükselmesinin ekonomideki dengelenmeyi karmaşıklaştıracağı görüşünde üyeler ve kurların özellikle hizmetler sektörü üzerindeki etkisi uzan uzadıya tartışılmış.

Enflasyon ve istihdamdaki iyileşmenin devam edip etmeyeceğini görmek için yeni veriler bekliyor RBA ve düşük enflasyonun gerekmesi durumda daha fazla gevşeme için alan sağladığını belirtiyor. Kurul ılımlı ekonomik büyümenin devam etmesini, geçtiğimiz sene beklentiden daha güçlü olan istihdam piyasasında ise 2016 başlarında yavaşlama bekliyor.

5 Nisan’daki RBA toplantısı sonrası açıklanan istihdam raporu aslında iyileşmenin hala devam ettiğine işaret ediyor. İşsizlik oranı Mart ayında %5.7’ye gerilerken istihdamda da 26 binlik bir artış yaşanmış 13 Nisan’da açıklanan istihdam raporuna göre.

FOMC üyesi ve Boston Fed başkanı Rosengren’den geçtiğimiz haftalarda yaptığına benzer açıklamalar geldi. FOMC’nin güvercin üyelerinden biri olarak bilinen Rosengren kendisinin piyasaların beklediğinden daha fazla faiz artışı beklediğini söyledi ve enflasyonun geçtiğimiz seneye göre hedefe daha yakın olduğunu belirtti. Ayrıca maaşların bazı sektörlerde yükselmeye başladığına dikkat çekti Boston Fed başkanı. Güvercin bir üyeden göreli şahin tonda açıklamalar ve bunun ne anlama geldiğini daha önce de raporlarımızda tartışmıştık.

Doha’da anlaşma çıkmamasıyla haftaya 2 dolar aşağıda başlayan petrol Kuveyt’te devlet petrol şirketi çalışanlarının greve gittiği haberiyle yükseldi. Grev nedeniyle ülkenin günlük petrol üretiminde yarı yarıya bir kesinti yaşandığı söyleniyor.

ABD’de DOW endeksi dokuz ayın zirvesini görmesiyle pozitif hava Asya borsalarına da taştı. Tayvan dışındaki önde gelen Asya borsalarında primli bir gün geride kalıyor. Japonya Nikkei endeksi %3.68 yükselerek dün verdiklerinin tamamını geri alırken Çin endeksleri de %0.30 artıda kapandı.

Gün içerisinde Avrupa’dan ZEW endeksleri ile ABD’den konut verilerinin yanında merkez bankası başkanlarından gelen açıklamalar piyasalara yön verecek. Öğleden sonra Avustralya Merkez Bankası RBA başkanı Glenn Stevens, İngiltere Merkez Bankası başkanı Mark Carney ve Kanada Merkez Bankası başkanı Stephen Poloz peş peşe konuşmalar yapacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.