AUD Siyasi Belirsizliğe Aldırmadı

Haftanın ilk gününde ABD piyasaları Bağımsızlık Günü nedeniyle tam gün kapalı olacakken, Türkiye piyasaları ise Ramazan Bayramı arefesi nedeniyle sadece yarım gün açık olacak.

Cumartesi günü Avustralya’da federal seçimler düzenlendi ve sonuçlar tek partili bir hükümet ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Oyların yaklaşık %80’i sayılmış durumda ve 150 sandalyeli mecliste şimdiye kadar İş Partisi 67 sandalye elde ederken, Liberal Parti ise 68 sandalye elde etmiş durumda. Bağımsızlar ve diğer küçük partiler ise 5 sandalyeye sahip. Hükümet kurmak için en az 76 sandalye gerekiyor ve bunun için ya İP’nin geriye kalan 10 sandalyenin en az 9 tanesini ya da LP’nin 8 tanesini kazanması gerekiyor ki buna çok fazla ihtimal verilmiyor.

Şimdilik en yakın seçenek olarak İP’den daha fazla sandalyeye sahip olması beklenen LP’nin bağımsızlar veya diğer küçük partilerle bir koalisyon hükümeti kurması görülmekte.

Hükümet belirsizliği nedeniyle AUDUSD haftaya yaklaşık 50 pipslik aşağı yönlü boşlukla start verdikten sonra bu boşluğu tamamen kapatmakla kalmadı, gece açıklanan inşaat onaylarının %-5.2 ile beklenti altı kalmasına rağmen cuma günü zirvesinin de üzerine çıktı. Avustralya borsası da siyasi belirsizliğe rağmen pozitif bir gün geçirdi ve haftanın ilk gününü %0.67 artıda kapattı.

Avustralya Merkez Bankası bu gece Temmuz ayı para politikası kararlarını açıklıyor ve politika faizini %1.75 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. RBA, Avustralya Doları’nın güçlenmesinden memnun değil fakat asıl endişesi düşük enflasyon. En son faiz indirimi birinci çeyrekteki zayıf enflasyon rakamlarına tepki olarak gelmişti. İkinci çeyrek enflasyon raporu bu ay içinde açıklanacak ve enflasyondaki zayıf görünümün devam etmesi RBA’dan önümüzdeki ay toplantısında yeni bir 25 baz puanlık faiz indirimi getirebilir.

Hem emtia fiyatlarındaki toparlanma hem de benzer kredi notuna sahip diğer gelişmiş ülke tahvillerine karşı Avustralya tahvillerinin verdiği yüksek faiz Avustralya Doları’nı son zamanlarda yukarı iten en önemli iki faktör. Fed’in faiz artış patikasında önceden tahmin edilenden çok daha yavaş yol alacağı beklentisini de bu faktörlere ekleyebiliriz.

AUDUSD şu anda Brexit sonrası verdiklerinin %60’ını geri almış durumda ve daha yukarılar için de iştahlı görünüyor. En yakın direnç 0.7550 bölgesi.  Sonrasında 0.7670 bölgesine kadar önemli bir direnç görünmüyor. RBA, kurlardaki yükselişin Avustralya ekonomisindeki dengelenme sürecini karmaşıklaştırdığı şikayetine devam edecek büyük ihtimalle. AUDUSD’nin 0.80 üzerine yükselmesi durumunda ise bu söylemini daha sertleştirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.