Asya’da Veri Fırtınası – 08 Eylül 2016

Çin ve Avustralya'dan Ticaret Dengesi, Japonya'dan Büyüme Raporu Açıklandı

Asya seansında Çin ve Avustralya’dan ticaret dengesi, Japonya’dan ikinci çeyrek büyüme raporu yayınlandı. Çin ile başlayalım. Ağustos ayında ticaret dengesi 52.05 milyar dolar ile beklenti altı kaldı. İhracat %4.00 düşüş beklentisine karşı %2.8 gerilerken ithalatta %5.4 düşüş beklentisine karşı %1.5 artış yaşandı.

Yani manşet kötü fakat hem ihracat hem ithalat beklentilerden daha iyi ve manşet rakama bakarak ticaret dengesi raporu olumsuz demek yanlış olur. İthalat iç talep/tüketim açısından önemli bir gösterge ve 2014 Kasım ayından bu yana ilk kez artış yaşanıyor. Temmuz ayında ithalat %12.5 gerilemişti.

Japonya’dan açıklanan ikinci çeyrek büyüme raporu iyi yönde sürpriz yaparak kötümserleri hayal kırıklığına uğrattı. İkinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.2 büyüyen dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi yıllık bazda %0.7 büyüdü. Bir kaç hafta önce açıklanan ilk tahminlere göre Japonya çeyreklik bazda %0.0, yıllık bazda ise %0.2 büyümüştü ve bu tahminlere revize beklemiyordu piyasalar.

Özel sektör sermaye harcamaları %0.1 ve dış talep %0.3 gerilerken, tüketim harcamaları %0.2 artmış. GSYİH deflatörü ise ikinci çeyrekte %0.7. Tüketim harcamaları ve dış talepte ilk tahmine göre bir değişiklik yok fakat sermaye harcamaları ilk tahminde %0.4 düşüşe işaret ediyordu. Yani özel sektör harcamalarının ilk tahmin edilen kadar kötü olmaması büyüme rakamlarına gelen yukarı yönlü revizenin en önemli sebebi gibi görüyor.

Avustralya’dan Temmuz ayı ticaret açığı ise 2.41 milyar ile 2.70 milyar beklentiden daha iyi geldi. İhracat önceki aya göre %3 artarken ithalat önceki ayla aynı miktarda.

ABD’den gelen zayıf verilerle 104.30 bölgesinden düşüşe geçen USDJPY son bir kaç günde %2.00’den fazla değer kaybetti. 104.30 önemli bir seviye ve ayrı bir parantez açmak istiyoruz. Geçtiğimiz haftalarda paylaştığımız günün grafiğinde de dikkat çektiğimiz düşüş trend direnç hattı bu bölgeden geçiyor.

Psikolojik 100.00 seviyesinin kırılma riski tekrar gündemde şu anda ve direnç hattı (şu anda 103.70 bölgesinden geçiyor) altında kaldığı sürece de bu risk devam edecek. Japonya Merkez Bankası 20 Eylül’de, yani Fed’den bir gün önce para politikası kararlarını açıklayacak. Ağustos’taki toplantıda piyasaları hayal kırıklığına uğratan BoJ’un bu sefer keskin gevşeme adımları atması USDJPY’de tekrar yukarı yönlü bir hareket başlatabilir fakat bunun kalıcı olması için Fed’in de faiz artışı patikasına geri dönmesi gerek.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei %0.32, Avustralya ASX endeksi %0.71 kayıp yaşarken Çin borsaları da %0.10 civarı ekside. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.10, Hong Kong HSI %0.65 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.