Asya Piyasaları ve AUDUSD’de Son Durum – 23 Kasım 2016

AUDUSD Toparlanmaya Devam Eder mi?

Japonya piyasasının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Asya borsalarında hakim renk yeşil. En fazla yükseliş %1.31 ile Avustralya ASX endeksinde yaşanırken Çin endeksleri ortalamada yataylar. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.23, Hong Kong HSI endeksi de %0.07 primli.

Ekonomik takvimde Avustralya ön plana çıkıyor. Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre inşaat faaliyetleri üçüncü çeyrekte %-4.5 ile beklentinin üç katı hızda geriledi. 6 Aralık’ta açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyüme raporu öncesi negatif bir gösterge.

Zayıf veriye pek aldırmayan AUDUSD haftanın başında başlattığı toparlanma trendine bu gece de devam etti. 0.7440 üzerine kadar tırmanan AUDUSD önemli bir direnç bölgesine girmiş durumda. 0.75 – 0.7450 bölgesinde toparlanma hızı kaybolabilir ve aşağıda 0.7420 destek bölgesinin alınmasıyla birlikte satış baskısı tekrar kendini gösterebilir.

Bu sene iki kere 25 baz puanlık faiz indiren RBA’dan yeni faiz indirimleri gelip gelmeyeceği merak konusu.  Son para politikası toplantısı karar metni ve RBA üyelerinden gelen açıklamalar RBA’nın şu anki para politikası ayarlarının hedeflere ulaşmada yeterli olacağı mesajı veriyor hep. En son enflasyon raporu da henüz hedefin altında olsa da enflasyondaki gelişmenin RBA’nın istediği yönde olduğunu gösteriyor.

Dolayısıyla ekonomik göstergelerde resmi değiştirecek bir kötüleşme yaşanmadığı sürece yeni faiz indirim gelme ihtimali çok düşük görünüyor. Hatta bankanın 2018 başından itibaren faiz artış sürecini başlatabileceği bile konuşulmaya başlandı. Bu da AUDUSD için 0.60 senaryolarının rafa kalkması gerekiyor anlamına gelebilir.

Uzun vadeli görünümü bir tarafa bakıp gün içi resme baktığımızda yukarıda da bahsettiğimiz gibi 0.75 – 0.7450 bölgesi önemli direnç olarak kendini gösteriyor. Bu bölgede alıcıların hızı kesilebilir fakat üç gündür süren toparlanma hareketi bitti diyebilmek için 0.7420 – 0.74 desteğinin tam anlamıyla kırılması gerek iye düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.