Asya’da Sular Durgun – 23.08.2016

USDJPY'nin 100.00 İle İmtihanı Devam Ediyor

11 Ağustos’taki para politikası kurulu toplantısında politika faizini %2.00 ile tüm zamanların en düşük seviyesine çeken Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ Başkanı Wheeler özel bir etkinlikte açıklamalar yaptı. Ani bir parasal gevşeme adımına ihtiyaç yok diyen Wheeler hızlı faiz indirimlerinin sürdürülebilir büyümeyi olumsuz etkileyeceğini ve emlak sektörünü daha da ateşleyebileceğini dile getirdi.

Wheeler ayrıca kurların aşırı yüksek olduğundan yakındı fakat para politikası ile ilgili beklentilerin realitenin ilerisinde olduğunu belirtti. Yani Wheeler beklenen kadar faiz indirimi gelmeyeceğini ima ediyor. Piyasalar şu an 25 baz puanlık en az iki faiz indirimi bekliyor. Bu arada faiz indirimlerine rağmen Yeni Zelanda Doları’nın değer kazanması arkasındaki olası nedenleri daha önceki bir raporumuzda tartışmıştık.

Diğer yandan Japonya Merkez Bankası BoJ Başkanı Kuroda Tokyo’da düzenlenen Fintech Forumu’nda bir konuşma yaptı ama konuşmasında para politikası ve ekonomiye değinmedi. Bu arada USDJPY’nin 100.00 seviyesi ile imtihanı da devam ediyor.

USDJPY’nin şu an gri bölgede olduğunu düşünüyoruz ve bundan sonraki büyük hareket için beklemek gerek görüşündeyiz. Yükseliş konusunda iyimser olabilmek için 103.50 direncinin kırılması gerek görüşümüzü tekrarlayalım. Ancak bu seviyenin tam anlamıyla kırılmasıyla yakın vadede 100.00 altına düşüş tehlikesi ortadan kalktı diyebiliriz.

Diğer yandan 100.00 desteğinin tam anlamıyla kırılmasıyla birlikte 95.00 seviyesi bir sonraki durak olacak. Fakat Japonya Merkez Bankası BoJ’un 100.00 ile 95.00 bölgesinde müdahaleyi ciddi bir şekilde değerlendireceği söylentileri nedeniyle 100.00 altına doğru düşüşler ne kadar kalıcı olur muğlak.

Asya borsalarında sakin bir görünüm var. Endekslerdeki hareket bir kaç istisna dışında %0.50 altında sınırlı kaldı. Bu bir kaç istisnaya %0.61 değer kaybeden Tokyo Nikkei endeksi ile %0.70 değer kazanan Avustralya ASX endeksi dahil. Öte yandan Çin endekslerinde %0.15 civarında bir artış yaşanırken, Hong Kong HSI endeksi yatay ve Güney Kore KOSPI endeksi %0.38 primli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.