Asya Seansının Parlayan Yıldızı USDJPY

Dün yine piyasalarda Draghi fırtınası esmişti hatırlayacağımız üzere. ECB faizleri ve varlık alım programını beklentilere paralel olarak sabit tutarken, artık son dönemde neredeyse her mikrofon başına geçtiğinde olduğu gibi Super Mario yine piyasalarda volatiliteyi arttırdı. Yalnızca euro paritelerine değil, USDCHF ve ALTINda da sert hareketler yaşanmasına neden oldu.

Borsalara baktığımızda ise karışık bir tablo var. Avustralya ASX endeksinde %0.69, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.33 kayıp var. Japonya Nikkei endeksi ise günün parlayan yıldızı olurken günü %1.20 primle tamamladı. Çin endekslerinde ise yaklaşık %0.30’a yakın bir prim var. Petrol fiyatları borsalara yön vermeye devam ediyor son dönemde.

Japonya için ayrıca bir parantez açalım. Medyada Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) finansal kurumlara sağladığı bazı kredilere negatif faiz uygulayabileceği haberleri çıkmasıyla JPY hızlı bir şekilde değer kaybederken USDJPY güne başladığı seviyelerden yaklaşık 120 pip yukarıda güne devam ediyor.

Zaten USDJPY’nin 107.80 bölgesini bir taban yapma çabası içerinde olduğunu daha önceki raporlarımızda da bir çok kez belirtmiştik. Toparlanmanın devam etmesi ile yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 112.00 bölgesinin de yeniden üzerine çıkılırsa yükselişlerin hız kazandığına şahit olabiliriz.

BoJ’un bir sonraki toplantısı 27-28 Nisan tarihleri arasında olacak ve sık sık mikrofon başına geçen ve neredeyse bulduğu her fırsatta negatif faizlerde daha fazla eksiye gidebiliriz ve ek parasal genişleme adımları atabiliriz diyen Başkan Kuroda ve ekibinin kararlarını ve açıklamalarını takip ediyor olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.