Asya Seansında Neler Yaşandı?

Yellen’in aşırı güvercin açıklamalarının ardından ilk seansta Avrupa borsaları %1.5’e yakın artıda kapanırken ABD borsalarında ise yükseliş ortalamada %0.45 ile daha sınırlı kaldı. Asya’da bir kaç istisna dışında parlak bir tablo yok. Japonya, Güney Kore ve Hong Kong endeksleri kayıpla kapanırken Çin endekslerinde de yatay diyebileceğimiz çok küçük hareketler söz konusu. En iyi performans %1.5’e yakın bir artışa imza atan Avustralya ASX endeksinde.

Asya seansında açıklanan verilere bir bakalım. Gecenin bir yarısı İngiltere ile ilgili bir veri gelir mi demeyin, geliyor. Saat 2.05’e açıklanan İngiltere GfK tüketici güven endeksi 0 seviyesinde sabit kaldı. Piyasa -1’e düşüş bekliyordu. Brexit belirsizliği nedeniyle tüketici de hiç memnun değil son aylarda. Endeksin sabit kaldığı sıfır seviyesi de zaten son bir buçuk yılın en düşük seviyeleri.

Avustralya’dan yeni konut satışları ve özel sektör kredileri açıklandı. Ocak ayında %0.6 artan yeni konut satışları Şubat ayında %5.3 gerilemiş veriye göre. Diğer yandan özel sektör kredileri Şubat ayında %0.6 ile beklentiden bir tık daha fazla artmış. Yeni Zelanda’dan da ANZ iş dünyası güven endeksi yayınlandı ve 7.1’den 3.2’e düşüş var. Global piyasalarda yaşanan çalkantı ve süt ürünleri sektöründeki zayıflık Yeni Zelanda’da iş dünyası güven endeksine de yansımış.

Sabah saatlerinde ise Avrupa piyasalarının açılışını etkileyebilecek önemdeki Almanya perakende satışlar raporu yayınlandı. Şubat ayında %-0.4 ile beklenti altı kalmakla yetinmedi Ocak ayı rakamı da %0.7’den %-0.1’e revize edildi. Fransa tüketici harcamaları ise hem dönem verisi hem de revize ile Almanya’nın tam aksine pozitif. Rapora göre Şubat ayında tüketici harcamaları %0.6 ile beklentiden çok daha fazla artarken Ocak rakamı da %1.0’e revize edildi.

Gün içinde Almanya istihdam raporu, İngiltere cari denge, dördüncü çeyrek final büyüme, net bireysel krediler, Euro Bölgesi Mart ayı TÜFE ile öğleden sonra Kanada büyüme ve ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvuruları gibi bolca önemli veri göreceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.