Asya Seansı ve Dolarda Son Durum

Asya borsalarında günün hakim rengi kırmızı. Japonya Nikkei endeksi %1.63, Avustralya ASX %1.16, Güney Kore KOSPI %0.90, Hong Kong HSI %1.72 ekside an itibariyle. Çin endeksleri ise yaklaşık %0.20 primle pozitif ayrışıyor diğer Asya borsalarından.

Ekonomik takvimde Avustralya ve Çin’den gelen hizmetler endeksleri dikkat çekiyor. Avustralya AIG hizmetler endeksi Haziran ayında 51.3’den 53.9’a yükselirken Çin Caixin hizmetler PMI piyasalar 0.2 puan artış beklerken 52.7’den 51.7’ye geriledi.

Atlanta Fed başkanı Lockhart bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada Brexit’in orta vadedeki etkilerini görmek gerekiyor dedi. Lockhart ABD ekonomisinin son büyüme rakamının gösterdiğinden daha güçlü olduğunu belirtti ve Eylül toplantısı için faiz artışı ihtimalinin masada olduğunu ifade etti.

Pariteler ve ALTIN tarafında sakin bir seans geride kalıyor. En dikkat çeken hareket USDTRY’nin son dakikalarda gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenme. 3.01 – 3.00 bölgesi en yakın direnç bölgesi ve bu bölge üzerinde günlük bir kapanış yaşanmadığı sürece dolar üzerindeki baskı devam edebilir.

Aşağıda ise önce 2.97 sonra da 2.95 bölgesi destek seviyeleri. Bu seviyelerin aşağı yönlü kırılması için yeni bir tetikleyici faktör gerekiyor. Mesela bu cuma günü yayınlanacak olan ABD istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratması bu yeni tetikleyici faktör için en önemli aday.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.