Anayasa Referandumu Doları Nasıl Etkiler?

Referandum ve Dolar'a Etkisi

EN GÜNCEL REFERANDUM ANKETLERİ… EVET Mİ HAYIR MI ÖNDE?

Son aylarda Türkiye’nin en büyük gündem maddesi olan Anayasa referandumu ile ilgili sizlerle bir değerlendirme yapmak istedik.

TBMM’den milletvekili oylaması sonrası kabul edilen anayasa değişiklik teklifi hafta Cumhurbaşkanı’na gönderilmişti. Sürecin devamında teklifin Cumhurbaşkanı onayından sonra 60 gün içinde referandum yapılması gerekiyordu ve o tarih 16 Nisan olarak belirlendi.

Yönetim sisteminde bazı değişiklikleri beraberinde getirecek olan bu anayasa değişikliği ile ilgili uluslararası kamuoyunca da izlenen konu, toplumsal mutabakatın sağlanıp bir istikrar görüntüsünün oluşup oluşmayacağı.

Kur bazında konuşacak olursak Türk Lirası için ekonomik gelişmelerin dışında siyasi gelişmelerin çok daha etkili olduğunu daha önce görmüştük. Yani siyasi istikrar ortamı görülebilir ve uluslararası piyasadan olumlu geri bildirim gelirse Dolar/TL’de bir rahatlama muhakkak yaşanacaktır. Son Fitch raporunda da görüldüğü üzere politik gelişmelerin Türkiye’nin ekonomik görünümünü zayıflattığına işaret etmişti.

Bu süreçte oluşabilecek Dolar/TL seviyelerine bakacak olursak oylama sonucunda oluşabilecek siyasi ortama göre yukarıda 3.90 TL ve üzeri seviyeler görülebilecekken, olumlu bir hava oluşması halinde ve TL varlıklarına talep gelirse 3.60 ve altı seviyeler görülebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.