Almanya Ekonomisi %1.7 Büyüdü – 12 Mayıs 2017

EURUSD Tekrar 1.10 Seviyesini Görür mü?

Haftanın son işlem gününde Çin borsaları dışında Asya borsalarında kırmızı bir görüntü var. Japonya Nikkei endeksi %0.43, Avustralya ASX %0.70, Güney Kore KOSPI %0.45, Hindistan SENSEX %0.21 kayıp yaşarken Çin Shanghai endeksi %0.63, Shenzhen CSI300 endeksi %0.60 artıda. Hong Kong HSI ise yatay.

Asya seansı ekonomik takviminde çok önemli bir veri yoktu fakat Avrupa seansı başında Almanya’dan yayınlanan büyüme ve enflasyon verileri dikkat çekti. Öncü rakamlara göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi birinci çeyrekte yıllık bazda %1.7, çeyreklik bazda %0.6 ile beklentide büyüdü. Diğer yandan enflasyon Nisan ayında %2.0 olarak teyit edildi.

Her iki veri de beklentide geldiği için piyasa üzerindeki etkisi sınırlı oldu ve EURUSD şu anda 1.0860 bölgesinde. Haftaya Fransa seçimlerini Emmanuel Macron’un kazanmasının ardından 1.10 seviyesi üzerinde başlayan EURUSD çok fazla tutunamadı ve şu anda haftalık bazda %1.5’e yakın değer kaybetmiş durumda.

Hem kar alımları hem de Fed’in 14 Haziran’daki toplantıda faiz artırma ihtimalinin artması paritedeki bu geri çekilmenin en önemli iki nedeni. Federal fonlama vadelilerdeki fiyatlama Haziran faiz artışına %90’a yakın olasılık veriyor.

Faiz artışından belki de daha önemlisi Fed’in sene sonuna kadar kaç faiz artıracağı. Şu anda Haziran dahil iki faiz artışı daha bekliyor piyasalar. Haziran’da faiz artırılır ve toplantı sonrası yayınlanacak olan nokta tablosu 2017 sonuna kadar en az iki faiz artışına daha işaret ederse dolarda bir tur daha yukarı yönlü hareket gelebilir ve EURUSD’nin 1.10 hayalini çöpe gönderebilir.

Teknik olarak 1.0820 en yakın destek seviyesi. Kırılması durumunda Fransa başkanlık seçimlerinin birinci turu sonrası oluşan boşluk kapanabilir ve sırasıyla 1.0780 ile 1.07 seviyelerine doğru bir geri çekilme başlayabilir. Yukarıda ise 1.0950 – 1.0930 bölgesi direnç olarak takip edilmeli. Eğer alıcılar bu bölgeyi almayı başarırsa yeni bir 1.10 üzerine doğru hamle gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.