ABD’den Sonunda İyi Veri

Biraz önce açıklanan Nisan ayı perakende satışlar raporu ile ABD’den ikinci çeyreğe ait ilk veriler (büyüme hesaplamasına giren) gelmeye başladı. Piyasalar birinci çeyrekteki ekonomik yavaşlamanın ikinci çeyreğe sarkıp sarkmayacağını merak ediyor çünkü sarkması durumunda Fed’in faiz artışlarını daha da ağırdan alma ihtimali var. Diğer yandan ikinci çeyrekte büyümenin hız kazanması Yellen ve arkadaşlarının faiz artışlarına daha sıcak bakmasını sağlayabilir.

Açıklanan veriler Nisan ayında perakende satışların %1.3 ile %0.8’lik beklentiden daha hızlı yükseldiğini gösterirken çekirdek perakende satışlar da %0.8 artarak beklentileri aştı. Diğer yandan büyüme hesaplamasında kullanılan kontrol grup %0.9 ile beklentinin iki katı kadar arttı. Ayrıca Mart ayına gelen revizeler de yukarı yönlü.

Yani ikinci çeyrekle ilgili ilk sinyaller olumlu yönde. Perakende satışlardaki artış hızı son üç buçuk yılın en yükseğinde ve kontrol gruptaki artış da beklentileri ikiye katlamış durumda. Tek bir veri Fed’in (Yellen’in) faiz artışı ile ilgili düşüncesinde değişikliğe neden olmaz fakat önümüzdeki haftalarda pozitif yönde veriler gelmeye devam ederse şu an pek ihtimal verilmeyen Haziran ayı tekrar daha ciddi bir şekilde konuşulmaya başlanabilir.

Güçlü perakende satışlar dolar da tahmin edilen hızda bir yükseliş getirmedi. EURUSD şu anda veriler öncesi seviyelerinin 20 pips, ALTIN ise sadece beş dolar altında. USDJPY ise aşağı yukarı veriler öncesi seviyelerinde. Veriler ilk anda ciddi bir etki göstermemiş olabilir ama ilerleyen saatlerde dolara daha fazla güç katabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.