ABD’den İki Önemli İstihdam Verisi – 01 Haziran 2017

Dolar Bugün Yaralarını Sarmaya Çalışıyor

Yarınki Mayıs ayı istihdam raporu öncesi ABD’den bugün iki kritik istihdam verisi yayınlandı. Resmi tarım dışı istihdam değişimi için önemli bir öncü gösterge olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam değişimi 253 bin ile beklentiden çok daha yüksek gelirken haftalık işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta 243 bin ile beklentiden daha fazla arttı.

ADP verisi ile tarım dışı istihdam değişimi arasında birebir bağ yok. Mesela Mart ayında tarım dışı istihdam değişimi sadece 79 bin artarken ADP özel sektör istihdamı 255 bin artmıştı. Nisan ayında da tarım dışı istihdam değişimi önceki aya göre daha fazla artarken ADP daha düşük bir artış kaydetmişti.

Yine de pozitif ADP verisi yarınki tarım dışı istihdam değişimi için olumlu bir öncü gösterge olarak algılandı piyasalar tarafından ve dolar endeksi verinin ardından 97.25 üzerine tırmandı. Endeksin gün başında 96.85 seviyelerinde olduğunu hatırlatalım.

USDTRY iki günlük düşüş serisinin ardından bugün dolar endeksindeki toparlanmayı da fırsat bilerek yaralarını sarma peşinde fakat 3.55 çok önemli bir direnç olarak biraz yukarıda alıcıları bekliyor. Sonrasında sırasıyla 3.5650, 3.58 ve 3.60 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 3.5250 – 3.52 bölgesi kalın destek olarak görülebilir ve kırılması durumunda 3.50’ler test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.