ABD’de Resesyon Korkuları Rafa Kalktı

ABD’den haftanın en önemli verileri haftanın son gününde biraz önce yayınlandı. Perakende satışlar beklentiden iyi, çekirdek TÜFE beklentide gelirken manşet TÜFE beklenti altı kaldı.

Perakende satışlar %0.6 ile beklentilerin altı katı hızla artarken çekirdek perakende satışlar %0.7, büyüme hesaplamasında kullanılan kontrol grup da %0.5 ile beklentiden daha büyük bir artış kaydetti. Böylece birinci çeyrekteki yavaş büyümenin ikinci çeyrekte de devam edebileceği endişeleri ve yakın zamanda resesyon korkuları tamamen rafa kalkmış oldu.

Diğer yandan TÜFE aylık bazda %0.2, yıllık bazda %1.0 ile beklenti altı kalırken çekirdek TÜFE aylık bazda %0.2, yıllık bazda ise %2.3 ile beklentide geldi. Fed’in hedeflediği enflasyon göstergesi olmasa da yıllık bazda çekirdek TÜFE, fiyatlarda Fed’in istediği yönde bir hareket olduğuna işaret ediyor.

Perakende satışlar ve TÜFE’nin yanı sıra New York imalat endeksi, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı dikkat çeken diğer ABD verileri. Sırasıyla 0.6, %0.6 ve %75.4 olarak açıklanan verilerden imalat endeksi beklentinin altında kalırken kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi beklentileri aştı.

Verilerin ardından dolar fırtınası esiyor piyasalarda. EURUSD 1.11 altına gerilerken AUDUSD 0.76, ALTIN ise 1320 seviyelerini zorluyor. Bugün gelen veriler tek başına Fed’in önümüzdeki hafta faiz artırmasına neden olmayacak fakat ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte trend büyüme hızına ulaştığını gösterdiği için doları pozitif etkilemeye devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.