ABD İmalat Sektöründen Pozitif Sinyal – 01 Mart 2017

ABD ISM İmalat PMI İkin Yılın Zirvesinde

Gece Çin, sabah saatlerinde Avrupa’dan imalat PMI verilerinin ardından akşam saatlerine de ABD’den imalat PMI dataları açıklandı. Markit imalat PMI 54.2 ile önceki aya göre 0.1 puan gerilerken çok daha önemli olan ISM imalat PMI 57.7 ile hem beklenti üzeri hem de önceki aya göre 1.7 puan arttı.

İmalat PMI verilerinden önce de ABD’den PCE fiyat endeksi, bireysel harcamalar ve bireysel gelirler gibi kritik veriler yayınlandı. Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksi Ocak ayında %1.7 artarken, bireysel harcamalar %0.2 ile beklenti altı, bireysel gelirler ise %0.4 ile beklentilerden daha fazla yükseldi.

ISM imalat PMI bu veriler arasında en etkili olan veri ve beklenti üzeri gelmesi dolar için pozitif fakat dolar gün içindeki yükseliş sonrası şu an bir miktar gevşeme yaşıyor.

Fed üyelerinden dün gelen şahin tondaki yorumların etkisiyle dolar endeksi gün içerisinde 101.70 direncini aşarak 101.90 üzerine kadar tırmandı. Fakat son saatlerde bir miktar gevşeme meydana gelmiş durumda ve dolar endeksi 101.80 altında. 101.70 şimdi destek olarak çalışacak. Yukarıda ise 102.00 bölgesi en yakın direnç. Bu direnç seviyesinin aşılmasıyla yeniden 103.50 bölgesine doğru bir hareket başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.